Victorie în etapa a doua a Ligii Naționale, CSM fără sătmăreancă pe teren

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au înregistrat sâmbătă a doua victorie în Liga Națională. Pe teren propriu, sportivele antrenate de Maikel Lopez au învins Sepsi Sfântu Gheorghe.

Cei doi antrenori au început din primele secunde cu Dzombeta, Ardelean, Taylor, Biszak, Kostowicz, respectiv Pasic, Wallace, Ghizilă, Orban și Fraser. Campioana en-titre a României a condus o singură data în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare, la acel 4-2 din minutul 3. Kostowicz a egalat, iar de la reușita sportivei Taylor, clubul sătmărean a condus în permanență pe tabelă. Sfertul al doilea este cel care a făcut diferența, în rest celelalte trei fiind echilibrate. CSM Satu Mare – Sepsi s-a încheiat cu scorul de 78-56, pe sferturi 12-10, 26-9, 18-17, 22-20.

Au jucat:
CSM: Taylor – 25p, Kostowicz – 12p, Moore – 12p, Dzombeta – 11p, Ardelean – 9p, Fodor – 4p, Vuckovic – 2p, Biszak – 2p, Cucu.
Sepsi: Wallace – 18p, Fraser – 14p, Pasic – 7p, Ghizilă – 6p, Orban – 6p, Miljkovic – 3p, Cătinean – 2p, Bas, Neagu, Croitoru, Podar.