Titlul de campioană a României la fotbal merge la Cluj

CFR Cluj a câştigat ediția 2017-2018 a campionatului României la fotbal. CFR a câștigat titlul de campioană a României pentru a patra oară în istoria sa de 100 de ani.

Clujenii s-au mai impus în 2008, 2010 şi 2012, ultima dată cu Ioan Andone la timonă. De data aceasta câştigat titlul cu doar un punct avans faţă de FCSB. În ultima etapă a campionatului, în playoff, CFR Cluj a învins pe FC Viitorul cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Djokovic în minutul 43. FCSB, care s-a impus cu același scor 1-0 în fața echipei Astra. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gnohere în minutul 40. În al treilea meci din playoff, CSU Craiova a învins pe CSM Poli Iaşi, scor 2-1. Pentru ieşeni a punctat Kizito ’16, iar pentru craioveni au înscris Mateiu ’28 şi Băluţă ’35.

6.Poli Iași           10 1 1 8 5-19   24

FCSB, CSU Craiova şi Viitorul vor evolua în preliminariile Ligii Europa, CFR Cluj în cele ale Ligii Campionilor.

După meciul de la Cluj, pe gazonul stadionului a avut loc o adevărată fiestă salutată cu urale de cei peste 15.000 de suporteri. Jucătorii au primit tricouri personalizate, pe care se citea “Campionii României”, iar Dan Petrescu a primit Cupa cuvenită campioanei.

Apoi, la un restaurant din Cluj a avut loc petrecerea în ritmuri de manele, dar și pe ritmurile imnului clubului și cel al Ligii Campionilor.

FOTBAL JUNIORI

Echipa U19 de la LPS Satu Mare, pe primul loc

Sâmbătă și duminică s-au disputat mai multe partide în campionatele naționale ale juniorilor, competiții organizate de Federația Română de Fotbal. Județul Satu Mare este reprezentat la aceste competiții de echipele Liceului cu Program Sportiv și ale Academiei Partium.