Teodora Șofran pe locul 4 la Circuitul European la floretă

În orașul francez Cabries, lângă Marsilia, a avut loc ultima etapă din Circuitul European de cadeți din acest an la floretă. Concursul a avut loc la floretă, la feminin și masculin, individual și pe echipe, și a reunit la start 416 sportivi din 35 de țări.

Cel mai bun rezultat al tricolorilor a fost obținut de echipa feminină a României, locul 4 în clasamentul final.

Pe parcurs, echipa României a învins cu 45-23 cu Franța, cu 45-20 Marea Britanie, cu 45-11 cu Germania 2 și cu 45-39 pe Italia. În semifinale însă România a fost învinsă de Rusia 2 cu 44-38, iar în finala mică cu 45-39 de prima echipă a Rusiei.

De menționat că din lotul României a făcut parte Teodora Șofran, sportivă legitimată la Clubul Sportiv Satu Mare.