Chelsea a câștigat pentru a doua oară în istorie trofeul Europa League

Victorie cu 4-1 (0-0) în fața celor de la Arsenal

Stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan) a găzduit miercuri seară finala Europa League dintre Chelsea și Arsenal. Prima echipă a ridicat la final trofeul după ce s-a impus cu 4-1 (0-0).

După o primă repriză fără goluri, Giroud a deschis scorul în partea secundă când a reluat perfect cu capul lângă bară, fără șansă pentru Cech (min. 49). După doar 10 minute, aceeași echipă mai înscrie o dată, prin Pedro, care a șutat excelent lângă bară (min. 60). Iar imediat s-a făcut 3-0, Eden Hazard a transformat cu mult calm o lovitură de la 11 metri (min. 65).
Unai Emery a mutat ofensiv după primirea celor trei goluri, iar Iwobi a marcat cel mai frumos gol al finalei, imediat după ce a intrat pe teren. A șutat din afara careului spre vinclu (min. 67). Chelsea nu s-a speriat, iar în minutul 72 a făcut 4-1. Giroud și Hazard au creat o fază superbă, iar belgianul a stabilit scorul final.

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson, Kante, Jorginho, Kovacic (Barkley, min. 76), Pedro (Willian, min. 71), Giroud, Hazard (Zappacosta, min. 89). Antrenor: Maurizio Sarri.

Arsenal: Cech – Sokratis, Koscielny, Monreal (Guendouzi, min. 66), Maitland-Niles, Torreira (Iwobi, min. 66), Xhaka, Kolasinac, Ozil (Willock, min. 77), Lacazette, Aubameyang. Antrenor: Unai Emery.

Pentru Chelsea este al doilea trofeu Europa League din istorie. Primul l-a cucerit în anul 2013, atunci când în optimi a trecut de Steaua (actuala FCSB).