Chelsea a câștigat pentru a doua oară în istorie trofeul Europa League

Victorie cu 4-1 (0-0) în fața celor de la Arsenal

Stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan) a găzduit miercuri seară finala Europa League dintre Chelsea și Arsenal. Prima echipă a ridicat la final trofeul după ce s-a impus cu 4-1 (0-0).

După o primă repriză fără goluri, Giroud a deschis scorul în partea secundă când a reluat perfect cu capul lângă bară, fără șansă pentru Cech (min. 49). După doar 10 minute, aceeași echipă mai înscrie o dată, prin Pedro, care a șutat excelent lângă bară (min. 60). Iar imediat s-a făcut 3-0, Eden Hazard a transformat cu mult calm o lovitură de la 11 metri (min. 65).
Unai Emery a mutat ofensiv după primirea celor trei goluri, iar Iwobi a marcat cel mai frumos gol al finalei, imediat după ce a intrat pe teren. A șutat din afara careului spre vinclu (min. 67). Chelsea nu s-a speriat, iar în minutul 72 a făcut 4-1. Giroud și Hazard au creat o fază superbă, iar belgianul a stabilit scorul final.

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson, Kante, Jorginho, Kovacic (Barkley, min. 76), Pedro (Willian, min. 71), Giroud, Hazard (Zappacosta, min. 89). Antrenor: Maurizio Sarri.

Arsenal: Cech – Sokratis, Koscielny, Monreal (Guendouzi, min. 66), Maitland-Niles, Torreira (Iwobi, min. 66), Xhaka, Kolasinac, Ozil (Willock, min. 77), Lacazette, Aubameyang. Antrenor: Unai Emery.

Pentru Chelsea este al doilea trofeu Europa League din istorie. Primul l-a cucerit în anul 2013, atunci când în optimi a trecut de Steaua (actuala FCSB).

JUDO

Cubaneze sătmărence medaliate la un turneu în Slovacia

Cubanezele din lotul de judo de la Clubul Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Yudelsis Jamez Romero şi Gorguet Maidelines au reuşit o performanţă deosebită în weekend şi au urcat pe podium la Turneul Internaţional de Judo din Slovacia, organizat în oraşul Banská Bystrica.