Anglia este ultima națională calificată în sferturile din Rusia

Și va întâlni Suedia, o altă învingătoare a zilei de marți

Două meciuri absolut nebune ne-a rezervat Cupa Mondială în ultima zi a optimilor. La capătul lor am aflat toate sferturile turneului din Rusia. Șase naționale sunt din Europa, iar două din America de Sud.

Arena din St. Petersburg s-a dovedit a fi prea mare pentru Suedia – Elveția. S-au putut observa multe scaune libere, asta și pentru că cele două naționale nu sunt tocmai atragătoare prin fotbalul pe care-l practică. Dar a fost chiar invers. Am văzut un meci deschis, cu două echipe europene care și-au dorit, normal, să meargă mai departe. Elveția a fost mai periculoasă, dovadă și statisticile în favoarea lor: posesie 64% – 36%, ocazii de gol 18-12, șuturi pe poartă 4-3, șuturi blocate 9-3, cornere 11-3. Dar eficiența este factorul care conduce spre succes. Scandinavilor le aparține singurul gol din primul meci al zilei de marți. Forsberg a driblat scurt și a tras tare de la marginea careului, mingea fiind deviată ușor de Akanji și astfel ea a ajuns în poarta lui Sommer. Era doar minutul 66, timp suficient pentru o răsturnare de situație. Ne gândeam aici la Serbia – Elveția, când trupa lui Shaqiri a fost condusă aproape o repriză, dar a revenit formidabil luând trei puncte. Dar Elveția nu este Belgia, nici Suedia naționala Japoniei. Cu mențiunea că se putea face 2-0 pe final, Suedia a câștigat la limită și s-a calificat pentru prima dată în sferturi după jocul cu România, din 1994.

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth, min. 82), Lindelof, Graqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (Olsson, min. 82) – Berg (Thelin, min. 90+1), Toivonen. Antrenor: Janne Andersson.

Elveția: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Seferovic, min. 73), Zuber (Embolo, min. 73) – Drmic. Antrenor: Vladimir Petkovic.

Anglia ne-a cam obișnuit să înceapă în forță, exceptând meciul cu Belgia. Așa s-a întâmplat și marți pe stadionul Spartak din Moscova. Dar după 15-20 de minute, jocul cu Columbia s-a echilibrat, iar la vestiare s-a intrat cu o remiză albă. La un sfert de oră de la startul reprizei secunde, Anglia obține un penalty. Kane a bătut bine pe centru, la semi-înălțime și l-a învins pe Ospina (min. 57). Sud-americanii au accelerat pe final de mitan, iar când ne pregăteam să scriem “Marele Kane duce Anglia în sferturi”, a venit faza fixă din minutul 90+3. Mina a izbutit să egaleze situația pe tabelă după o lovitură de cap excelentă, iar meciul s-a dus către cele două reprize suplimentare a câte 15 minute. S-a jucat mai prudent, nu s-a înscris și au venit savuroasele lovituri de departajare.

Columbia – Anglia s-a încheiat 1-1, 3-4 la loviturile de departajare. Au marcat: Falcao, Cuadrado, Muriel/ Kane, Rashford, Trippier, Dier. Au ratat: Uribe, Bacca/ Henderson.

Columbia: Ospina – Mojica, Mina, D. Sanchez, Arias (Zapata, min. 116) – Lerma (Bacca, min. 61), C. Sanchez (Uribe, min. 79), Barrios, Cuadrado, Quintero (Muriel, min. 88) – Falcao. Antrenor: Jose Pekerman.

Anglia: Pickford – Walker (Rashford, min. 113), Stones, Maguire – Young, Henderson, Dele Alli (Dier, min. 81), Lingard, Trippier – Sterling (Vardy, min. 88), Kane. Antrenor: Gareth Southgate.