Anglia este ultima națională calificată în sferturile din Rusia

Și va întâlni Suedia, o altă învingătoare a zilei de marți

Două meciuri absolut nebune ne-a rezervat Cupa Mondială în ultima zi a optimilor. La capătul lor am aflat toate sferturile turneului din Rusia. Șase naționale sunt din Europa, iar două din America de Sud.

Arena din St. Petersburg s-a dovedit a fi prea mare pentru Suedia – Elveția. S-au putut observa multe scaune libere, asta și pentru că cele două naționale nu sunt tocmai atragătoare prin fotbalul pe care-l practică. Dar a fost chiar invers. Am văzut un meci deschis, cu două echipe europene care și-au dorit, normal, să meargă mai departe. Elveția a fost mai periculoasă, dovadă și statisticile în favoarea lor: posesie 64% – 36%, ocazii de gol 18-12, șuturi pe poartă 4-3, șuturi blocate 9-3, cornere 11-3. Dar eficiența este factorul care conduce spre succes. Scandinavilor le aparține singurul gol din primul meci al zilei de marți. Forsberg a driblat scurt și a tras tare de la marginea careului, mingea fiind deviată ușor de Akanji și astfel ea a ajuns în poarta lui Sommer. Era doar minutul 66, timp suficient pentru o răsturnare de situație. Ne gândeam aici la Serbia – Elveția, când trupa lui Shaqiri a fost condusă aproape o repriză, dar a revenit formidabil luând trei puncte. Dar Elveția nu este Belgia, nici Suedia naționala Japoniei. Cu mențiunea că se putea face 2-0 pe final, Suedia a câștigat la limită și s-a calificat pentru prima dată în sferturi după jocul cu România, din 1994.

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth, min. 82), Lindelof, Graqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (Olsson, min. 82) – Berg (Thelin, min. 90+1), Toivonen. Antrenor: Janne Andersson.

Elveția: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Seferovic, min. 73), Zuber (Embolo, min. 73) – Drmic. Antrenor: Vladimir Petkovic.

Anglia ne-a cam obișnuit să înceapă în forță, exceptând meciul cu Belgia. Așa s-a întâmplat și marți pe stadionul Spartak din Moscova. Dar după 15-20 de minute, jocul cu Columbia s-a echilibrat, iar la vestiare s-a intrat cu o remiză albă. La un sfert de oră de la startul reprizei secunde, Anglia obține un penalty. Kane a bătut bine pe centru, la semi-înălțime și l-a învins pe Ospina (min. 57). Sud-americanii au accelerat pe final de mitan, iar când ne pregăteam să scriem “Marele Kane duce Anglia în sferturi”, a venit faza fixă din minutul 90+3. Mina a izbutit să egaleze situația pe tabelă după o lovitură de cap excelentă, iar meciul s-a dus către cele două reprize suplimentare a câte 15 minute. S-a jucat mai prudent, nu s-a înscris și au venit savuroasele lovituri de departajare.

Columbia – Anglia s-a încheiat 1-1, 3-4 la loviturile de departajare. Au marcat: Falcao, Cuadrado, Muriel/ Kane, Rashford, Trippier, Dier. Au ratat: Uribe, Bacca/ Henderson.

Columbia: Ospina – Mojica, Mina, D. Sanchez, Arias (Zapata, min. 116) – Lerma (Bacca, min. 61), C. Sanchez (Uribe, min. 79), Barrios, Cuadrado, Quintero (Muriel, min. 88) – Falcao. Antrenor: Jose Pekerman.

Anglia: Pickford – Walker (Rashford, min. 113), Stones, Maguire – Young, Henderson, Dele Alli (Dier, min. 81), Lingard, Trippier – Sterling (Vardy, min. 88), Kane. Antrenor: Gareth Southgate.

Când pleacă Edi de la națională

Selecționerul naționalei României de fotbal, Edward Iordănescu, pare că vrea să părăsească naționala. În prealabil, existau informații că ar pleca după EURO 2024, dacă România se califică, sau la finalul preliminariilor,…