Șahistul Erik Schneider de la LPS Satu Mare, locul 1 la Baia Mare

În perioada 13-15 septembrie s-a desfășurat la Baia Mare prima ediție a Cupei Rivulus Pueris la șah. A fost un turneu Open pentru șahiștii care au un rating FIDE sub 1800, legitimați și cuprinși în listele Elo și Civ.

Competiția a strâns 46 de sportivi, băieți și fete, din Baia Mare, Sighetu Marmației, Satu Mare și Cluj-Napoca.

La finalul celor 7 runde, pe primul loc s-a clasat Erik Schneider de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare. Sportivul născut în anul 2002 a acumulat 6,5 puncte, obținând marele premiu al turneului, cel de 1.000 lei.

Aici se mai adaugă o cupă mare și o diplomă. Podiumul l-au completat băimărenii Raul Nagy (6p) și Ioan Iuga (5,5p).

Tot de la LPS Satu Mare, Alex Maier (7 ani) a încheiat pe locul 2 la grupa copiilor U8.

Cei doi șahiști sunt pregătiți de profesorul Cătălin Ardelean.

FOTBAL

3 meciuri tari pe care poți paria în ianuarie

Pasionații de sport și pariuri vor avea încă din ianuarie meciuri tari în sport, îndeosebi în fotbal. Cum în multe campionate nu mai există o pauză lungă de iarnă, dueluri de top vor avea loc încă din prima jumătate a lunii ianuarie.