Primul meci din an, prima victorie pentru voleibalistele de la CSM

CSM Satu Mare – Poli Timișoara 3-1

CSM Satu Mare a jucat sâmbătă primul meci oficial din anul 2017. În etapa a 10-a a Diviziei A2, Seria Vest, voleibalistele noastre au primit vizita echipei Poli Timișoara. Un adversar dificil, dar pe care am reușit să-l învingem cu 3-1. Și sătmărencele și-au luat practic revanșa după înfrângerea din tur, 3-0 la Timișoara.

Meciul de sâmbătă a început cum nu se putea mai bine. După puține minute, CSM avea pe tabelă 10-1. Un prim set practic fără istoric, câștigat de fetele lui Ovidiu Groza. Părea că nu vom avea probleme nici în următorul set. Dar după ce am condus cu 6-3, timișorencele ne-au egalat la 8, s-au distanțat la două puncte, apoi și CSM s-a dus la 12-10, însă echipa oaspete a reușit să câștige setul și să ne egaleze. CSM Satu Mare s-a dus la 2-1 pe seturi, iar setul patru s-a dovedit a fi și ultimul. Unul spectaculos, extrem de echilibrat. S-a mers de la egal la egal. Poli Timișoara avea setul în mână, a condus cu 24-22. Dar după un time-out solicitat de antrenorul sătmărean, CSM Satu Mare a reușit să egaleze la 24, să se distanțeze la un punct, iar într-un final să câștige ultimul set.

CSM Satu Mare – Poli Timișoara s-a încheiat 3-1 (25-14, 15-25, 25-17, 29-27). O victorie muncită care urcă echipa sătmăreană până pe locul 5 în clasamentul general. Poli Timișoara rămâne pe poziția a 4-a în Divizia A2, Seria Vest.

Lotul CSM: Daiana Tocari, Angelica Podină, Alexandra Molnar, Raluca Popescu, Nikoleta Pop, Natalia Acs, Andreea Maxim, Alexandra Vădan, Denisa Năstruţ, Karla Varga, Maricarmen și Adelina Manolache. Antrenor: Ovidiu Groza.

În etapa următoare CSM Satu Mare va juca în deplasare la Agroland Timișoara, liderul campionatului.