Olimpia se scufundă încet, dar sigur

Formația sătmăreană a fost învinsă cu 2-0 de Sportul Snagov și se află pe un loc retrogradabil

O nouă înfrângere pentru Olimpia Satu Mare în campionatul Ligii 2 la fotbal. De data aceasta formația sătmăreană a pierdut la Snagov, 0-2, fiind învinsă de o formație, CSM Reșița, care la finalul sezonului trecut retrograda în L3. Dar echipa din Reșița a fost reprimită, pe ușa din dos în L2, și-a schimbat numele, s-a mutat la Ghermănești (Ilfov) și joacă din ce în ce mai bine pe câtă vreme Olimpia joacă tot mai slab.

Așa că nu e de mirare că Olimpia a suferit sâmbătă a patra înfrângere consecutivă și rămâne cu 7 puncte și ocupă locul 16, un loc retrogradabil în L3. Iar dacă mergem cu statistica mai departe, ultimele patru meciuri au fost catastroafale, 0 puncte și un golaveraj de groază, 1-11.

Meciul de la Ghermănești, acolo unde joacă Sportul Snagov, a fost dominat în mare parte de echipa gazdă. Sportul a avut o mare ocazie în minutul 4, iar până la înscrierea golului a mai avut alte 3 situații bune de gol. Scorul a fost deschis în minutul 40 când Bustea rămas singur cu portarul, a înscris cu un şut pe lângă Muntean. Repriza secundă a avut același aspect, dominare a gazdelor, apărare disperată Olimpia și firave atacuri sătmărene, soldate cu o singură ocazie. Scorul final a fost stabilit în minutul 80 de același Bustea cu șut plasat, din careu. În felul acesta Sportul câștigă cu scorul de 2-0, dar diferența putea fi și mai mare dacă portarul Fl. Munteanu nu ar fi avut 4-5 intervenții salvatoare.

Sportul: Fila – Vlădoiu, Lică, Şerban, Stancu, Radu (cpt.), Braga, Borţoneanu, Bustea, Voineag, Dobre. Antrenor: Valeriu Răchită
Olimpia: Muntean – D. Munteanu, Mureşan (cpt.), Copaci, Brata, Duruș (78 Rus), Cubaş (46 Achim), Villand, V. Pop (65 Szasz), Lusamba, Jurj. Rezerve neutilizate: Şuta – Nemeş, L. Vincze, Miholca.