La a zecea participare, Mani Gyenes a câştigat adevăratul Dakar!

Peste 7.000 de kilometri a parcurs sătmăreanul Emanuel Gyenes la Raliul Dakar din Arabia Saudită. Pentru pilotul de la Autonet Motorcycle Team a fost cea de-a zecea participare, lucru ce l-a făcut o legendă a Dakarului.

Mani Gyenes și-a atins obiectivele. Ne spunea la plecare că vrea podiumul la clasa Malle Moto și să intre în primii 30 la general. Ei, la general a încheiat pe locul 29, iar la clasa Malle Moto a încheiat pe primul loc! Și lucru demn de luat în seamă este faptul că la Malle Moto s-a instalat în fotoliul de lider chiar după prima etapă. La clasa Marathon, Mani Gyenes a ocupat locul 6.

De precizat că la Raliul Dakar 2020, în perioada 5-17 ianuarie, Gyenes a obținut timpul 48 ore, 5 minute, 7 secunde.

Sătmăreanul se află la a treia victorie de Dakar. Asta după ce la două ediții s-a impus la Marathon. Acum Gyenes a fost cel mai bun la Malle Moto, categorie la care nu ai parte de asistență tehnică, adică își pregătea singur motocicleta pentru a doua zi.

”Pentru mine ăsta e adevăratul Dakar, să-l faci fără asistență tehnică”, ne spunea Gyenes într-o emisiune Panoramic Sportiv la Informația TV.

Clasările lui Gyenes pe etapă: 48, 49, 42, 39, 45, 34, 31, (etapă anulată), 32, 14, 31, 34.

Locurile ocupate de Gyenes la general după fiecare etapă: 48, 48, 43, 41, 37, 35, 33, 33, 32, 29, 29, 29.

Precizăm că la clasa moto au luat startul peste 140 de piloți din întreaga lume. La finiș au ajuns doar 96 de piloți. La clasa Malle Moto au început 40 de piloți, iar în clasamentul final apar doar 27 de concurenți.

Mani Gyenes va primi în această seară titlul obținut la Malle Moto – Original. El va reveni în România pe 19 ianuarie, la București. Apoi va porni spre Satu Mare după care se va organiza tradiționalul eveniment de primire.