Kovacs Balazs va juca în finala celor mai buni șahiști U10 din România

Deși nu a împlinit încă 7 ani, șahistul Kovacs Balazs, de la CS Voința Satu Mare, continuă să surprindă plăcut în concursurile în care înfruntă sportivi mai mari decât el. Prin joc, sătmăreanul și-a câștigat locul în finala U10 din Concursul Național Online.

Federația Română de Șah organizează în luna ianuarie 2021 Concursul Național Online la categoriile de vârstă U10-U18. Prin această competiție se dorește selecția juniorilor pentru participarea la acțiunile FRȘah online în decursul anului 2021. Loturile naționale vor reprezenta România la diferite meciuri inter-țări, competiții internaționale și sesiuni de pregătire online.

Prima parte a concursului CNO s-a desfășurat în zilele de 23 și 24 ianuarie, reprezentând faza semifinală. De la CS Voința Satu Mare, Kovacs Balazs a fost singurul care și-a câștigat dreptul de a participa la finală.

În faza semifinală s-a jucat într-un sistem elvețian de 7 runde, ritm de joc 25 min. KO + 5 sec./ mutare. La categoria lui Balazs, Băieți U10, primii 8 au obținut biletele în ultimul act. Iar la această categorie s-au înscris cei mai mulți șahiști, 75 la număr! Sătmăreanul s-a comportat excelent, iar după 7 runde a încheiat pe locul 7 cu 5 puncte. Cu un pic mai multă atenție, la ultimul meci, Balazs putea să se impună și să încheie concursul pe locul 2, cu 6 puncte. Dar chiar și așa a reușit să se califice în finala celor mai buni băieți U10 din țară. De precizat că Balazs împlinește abia anul acesta vârsta de 7 ani, iar în ceea ce-i privește pe șahiștii de sub 8 ani, de la acest turneu, sătmăreanul a fost primul.

Urmează acum faza finală care va avea un sistem hibrid. Șahiștii vor juca în sistem turneu închis, 7 runde, sub supraveghere, în zilele de 30 și 31 ianuarie. Conform organizatorilor, ritmul de joc va fi de 25 min. KO + 5 sec./mutare

Programul finalei:
• Sâmbătă, 30 ianuarie: runda 1 – ora 10:00, runda 2 – ora 12:00, runda 3 – ora 16:00.
• Duminică, 31 ianuarie: runda 4 – ora 10:00, runda 5 – ora 12:00, runda 6 – ora 16:00, runda 7 – ora 18:00.

Sportivii secției de șah de la CS Voința Satu Mare sunt antrenați de Ciprian Muntean și Margareta Sarivan.

FOTBAL

La mulţi ani, Istvan Kovacs!

Istvan Kovacs nu mai are nevoie de nicio prezentare. Este cel mai bun arbitru din România în acest moment, drept dovadă nenumăratele meciuri internaţionale importante la care a fost delegat.