Emanuel Gyenes, locul 1 la clasa Malle Moto – Original după două etape de Dakar

Emanuel Gyenes a terminat două etape din Raliul Dakar 2020, ediție care se desfășoară în acest an în Arabia Saudită.

Runda de luni a pornit din Al Wajh și s-a încheiat la Neom. Sătmăreanul de la Autonet Motorcycle Team a parcurs 401 kilometri, din care 367 i-a reprezentat proba specială. Mani Gyenes a ocupat locul 49 cu timpul 4 ore 48 minute 25 secunde, la o oră 9 minute 15 secunde de învingătorul zilei, Ross Branch.
În clasamentul general, Mani Gyenes ocupă locul 49. În schimb, la clasa Malle Moto – Original, pilotul sătmărean se află pe primul loc fiind urmat la 39 minute 18 secunde de columbianul Giordano Pacheco. Amintim că Mani Gyenes și-a propus să câștige clasa Malle Moto – Original, ori să termine măcar pe podium. La această clasă au mai rămas 36 de piloți, iar ei nu au asistență, își pregătesc singuri motocicletele pentru a doua zi.

Etapa a treia se plimbă doar în Neom cu 489 kilometri, din care 404 proba specială. Dar iată programul rămas de la Dakar.

Etapa 3, 7 ianuarie: Neom – Neom (489 km, 404 proba special)
Etapa 4, 8 ianuarie: Neom – Al-‘Ula (676, 453)
Etapa 5, 9 ianuarie: Al-‘Ula – Ha’il (563, 353)
Etapa 6, 10 ianuarie: Ha’il – Riyadh (830, 478)

11 ianuarie – zi de odihnă

Etapa 7, 12 ianuarie: Riyadh – Wadi A Dawasir (741, 546)
Etapa 8, 13 ianuarie: Wadi Al Dawasir – Wadi Al Dawsir (713, 474)
Etapa 9, 14 ianuarie: Wadi Al Dawasir – Haradh (891, 415)
Etapa 10, 15 ianuarie: Haradh – Shubaytah (608, 534)
Etapa 11, 16 ianuarie: Shubaytah – Haradh (744, 379)
Etapa 12, 17 ianuarie: Haradh – Qiddiya (447, 374)

FOTBAL, LIGA 3

Olimpia MCMXXI caută prima victorie

Etapa a 3-a din Liga a 3-a la fotbal debutează vineri şi se va încheia sâmbătă. Una dintre cele trei echipe sătmărene angrenate în acest campionat, Olimpia MCMXXI Satu Mare joacă pe stadionul Someşul de la ora 17.00, contra echipei CSM Sighetu Marmaţiei.