Doar un egal în primul meci stagional de pe teren propriu

FC Olimpia Satu Mare – Academica Clinceni 1-1 (1-0)

Disputat în faţa a 600 de spectatori, pe o temperatură de 33 de grade, meciul dintre Olimpia Satu Mare şi Academica Clinceni, din etapa a 2-a a Ligii 2, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce formaţia condusă de Tibi Selymes a condus cu 1-0.

Formaţia sătmăreană a început bine meciul şi în primele 10 minute a avut două bune ocazii de a marca. În minutul 2 Cr. Munteanu a trimis cu capul din 6 metri, peste transversală, după un corner bătut de Brata. Apoi, în minutul 9, Duruş a pătruns în careu şi a şutat de la 12-13 metri, lateral dreapta, la colţul scurt, dar portarul Niga a fost la post şi a reţinut balonul lângă bară. Logic, a venit şi golul la o fază petrecută în minutul 23. Miholca l-a găsit pe Lusamba la marginea careului, atacantul sătmărean a preluat elegant între doi fundaşi adverşi după care a şutat plasat, pe jos, la colţul din dreapta portarului, 1-0 pentru Olimpia.

După gol Olimpia desenează bine în teren, se menţine în atac, dar nu îşi creează mari ocazii de gol. Nici oaspeţii nu sunt foarte periculoşi dar au totuşi o (semi)ocazie, în minutul 29 când Constantinescu, care a preluat un balon scăpat F. Muntean, a preferat să paseze în lateral în loc să şuteze la poarta părăsită de portarul Olimpei.

După pauză Olimpia a avut iniţiativa în primele zece minute, interval în care Achim a avut o bună oportunitate, dar balonul şutat de el, de la 16 metri, a trecut pe lângă poartă. Apoi, pe fondul căderii fizice probabil, sau a unor indicaţii tactice, sătmărenii au făcut pasul înapoi dând prilejul oaspeţilor să atace. Aceştia nu s-au lăsat invitaţi şi au început să pună presiune pe poarta apărată de F. Muntean. Firesc au venit şi ocaziile. Astfel, în minutul 70, Ioan Mihai a trimis balonul cu capul sub transversală, dar balonul a fost respins de F. Muntean. În minutul 83 Barbu şutat violent de la 18 metri, dar şi de data aceasta F. Muntean a fost la post şi a respins de lângă bara dreaptă. În minutul 86 însă oaspeţii au egalat, meritat zicem noi. Fundaşul Matei a recuperat o minge la 20 de metri de poarta proprie şi a trimis lung, spre Constantinescu, aflat izolat între Cr. Munteanu şi Brata. Dar veteranul echipei oaspete (36 de ani) profită de lentoarea fundaşilor sătmăreni, preia balonul la 25 de metri de poarta Olimpiei şi, după 2-3 paşi, îl lobează pe portarul nostru ieşit în întâmpinare. Două minute mai târziu Olimpia are o ocazie de a trece în avantaj, dar lovitura de cap a lui Fl. Mureşan a fost reţinută de portarul Niga.

Cam aşa s-a scris istoria acestui meci în care noi sătmărenii ne-a dorit victoria Olimpiei. Dar, în final, trebuie să ne mulţumim cu un egal, rezultat conform cu situaţia din teren.

Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Fl. Mureşan, Cr. Munteanu (cpt.), Brata, R. Rus (75 Villand), Cubaş (57 Cocian), Miholca (68 Jurj), Ben Khalifa – Lusamba, Achim. Rezerve neutilizate: Dascălu, V. Pop, Bura, Szasz Tamas. Antrenor: Tibor Selymes.

Academica: Niga – Samson, Matei, Pulhac, Tătaru – Lazăr (52 Balgiu), Barbu – V. Mihai (35 I.Mihai), Constantinescu (cpt.), Văduva (66 Gheorghe) – Gliga. Antrenor: Erik Lincar.

• ASU Politehnica – FC Argeş 2-1

Etapa 3: Mioveni – Olimpia (vineri, ora 19.00), Ripensia – Snagov, ASA – Luceafărul, Brăila – Foresta, FC Argeş – Miroslava, Chindia – ASU Politehnica, Metaloglobus – Pandurii, Academica – UTA, Hermannstadt – Dunărea, Baloteşti – CS Afumaţi.

“Ne trebuie răbdare”, a spus Tiberiu Selymes

Antrenorul Tibi Selymes a venit la conferinţa de presă surâzător şi nu a părut foarte afectat de egalul înregistrat de Olimpia. “Am început foarte bine meciul. Am avut 35-40 de minute de joc bun, am fost superiori adversarilor şi ne-am creat ocazii bune din care am şi marcat. Iar adversarul nu a avut mari ocazii. Iar cele pe care le-a avut, au venit pe fondul greşelilor noastre. Repriza a doua nu m-a mulţumit, am avut oscilaţii. Dar avem o echipă tânără, iar oscilaţii o să mai avem. Noi suntem în faza în care construim o echipă, iar atunci când construieşti nu poţi să câştigi meci de meci. Trebuie răbdare”. Referitor la schimbarea lui Denis Cubaş, foarte bun şi util echipei pânnă la schimbare Selymes a spus: “Cubaş a jucat foarte bine, este un jucător de viitor. Dar el a evoluat într-o zonă în care riscul de a mai primi un cartonaş era mare. Aşa că am preferat să-l schimb pentru a nu risca să jucăm în inferioritate” a spus antrenorul Olimpiei.

Erik Lincar: “Nu mă mulţumesc meciurile egale nici acasă, nici în deplasare. Trebuia să câştigăm dar am început meciul de la 0-1 şi asta a contat. Cum nu avem presiunea rezultatului, consider că echipa mea trebuie să se obişnuiască să câştige”, spus Lincar.