CSM Satu Mare, noul lider al baschetului feminin românesc

A învins Phoenix Constanța cu 70-52 (27-22)

Pentru că Sepsi a stat în etapa a 8-a din Grupa Roșie, CSM Satu Mare a urcat miercuri pe primul loc în Liga Națională de baschet feminin. Trupa antrenată de Maikel Lopez a obținut o victorie anticipată de noi, tocmai pe terenul ocupantei ultimului loc.

CSM Satu Mare n-a avut deloc un start reușit de meci. Phoenix Constanța a câștigat primele două sferturi și a condus la pauza mare cu 27-22. Un scor strâns cu puține coșuri transformate.

Adevărata valoare a grupării sătmărene s-a văzut însă în partea a doua. Denson a transformat o aruncare de la mare distanță în minutul 23, pentru 31-29, iar E. Armanu a răspuns cu aceeași monedă. Constănțeanca și-a dus echipa în avantaj pentru ultima oară, în acest meci, la 32-31, după care Lloyd a făcut 33-32 în minutul 25. CSM Satu Mare a preluat inițiativa și a condus până la final. Asta pentru că a făcut două sferturi excelente.

Phoenix Constanța – CSM Satu Mare s-a încheiat 52-70, pe sferturi: 12-10, 15-12, 15-28, 10-20.

Au jucat:
Phoenix Constanța: Jovanovic – 18p, T. Armanu – 11p, Erak – 9p, E. Armanu – 7p, Douglas – 5p, Cutaș – 2p. Antrenor: P. Stanojcic.
CSM Satu Mare: Olah – 15p, Denson – 14p, Mandache – 12p, Llyoyd – 12, Baltic – 6p, Amukamara – 5p, Kadar – 2p, Huțanu – 2p, Pop – 2p, Uiuiu. Antrenor: Maikel Lopez.

* echipă penalizată de FRB cu 2 puncte

Etapa 9 (17 februarie): CSM Satu Mare – CSM Târgoviște, Constanța – Sepsi, ICIM Arad – Brașov, ”U” Cluj stă.

Până la etapa următoare, CSM Satu Mare va juca la două turnee de baschet 3X3 din Cupa României, găzduite în 9 și 10 februarie de Sfântu Gheorghe.

FOTBAL

S-au stabilit grupele de la Copa America

S-au stabilit grupele din primul tur de Copa America 2024. Va avea un format lărgit, cu 16 echipe, zece din America de Sud şi şase din zona CONCACAF (America de Nord, America Centrală şi Caraibe).