Competiție interpenitenciară de fotbal ajunsă la final

Penitenciarul Satu Mare a fost în 20 martie gazda Cupei Sătmarului, ediția a 3-a, o competiție de fotbal destinată persoanelor private de libertate.

Întrecerea a avut loc în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare, cu participarea unităților din regiunea Nord Vest: Oradea, Gherla, Baia Mare, Bistrița și Satu Mare.

Finala s-a disputat între jucătorii Penitenciarului Satu Mare, antrenați de monitorul sportiv agent șef principal Ciprian Rebegea, și echipa Penitenciarului Gherla, oaspeții câștigând ultimul act și clasându-se astfel pe prima poziție.

Locul 3 a fost ocupat de Penitenciarul Baia Mare, iar locurile 4 și 5 au revenit Penitenciarelor Oradea, respectiv Bistrița. Întreaga competiție s-a desfășurat într-o atmosferă de fair play, fapt remarcat și de cei doi arbitri, Sergiu Tăbăcaru și Elek Simon. Premiile câștigătorilor au constat in cupe, diplome și medalii. Golgeterul turneului a fost desemnat un jucător aparținând unității sătmărene, care a reușit să marcheze nu mai puțin de 5 goluri.
Festivitatea de deschidere, precum și cea de premiere, a fost oficiată de directorul Direcției Județene de Tineret și Sport Satu Mare, Adrian Ardelean, și de către directorul Penitenciarului Satu Mare, comisar șef de penitenciare Romeo Poiană.

Organizarea evenimentului a fost posibilă cu sprijinul oferit de DJST, Asociația Județeană de Fotbal și LPS Satu Mare. Activitatea a avut ca scop dezvoltarea spiritului competitiv și a abilităților sociale care să-i sprijine în reintegrarea în comunitate după eliberare.

KARTING

Careieni pe podium la un concurs la Bacău

Zilele trecute, Cercul de Karting de la Clubul Copiilor Carei şi u AS Kart Racing Carei au participat la Concursul Naţional de Karting Şcolar Micul Pilot 2023, etapa a III, organizat de către Palatul Copiilor Reşita în parteneriat cu Palatul Copiilor Craiova.