După 373 de săptămâni, Simona Halep a ieșit din Top 10 WTA

Simona Halep a părăsit Top 10 WTA după șapte ani și jumătate de prezență în rândul celor mai bune tenismene din lume. Absentă de la vreo competiție oficială de pe 12 mai, când a suferit o ruptură musculară la gamba stângă, Simona Halep a coborât în 3 luni în ierahia mondială, 11 locuri aflându-se acum pe poziția 13. Dar tenismena noastră poate reveni în Top 10 dacă ajunge cel puțin în semifinalele turneului de la Montreal.

Acest turneu face parte din categoria WTA 1000, a început ieri, iar Simona este cap de serie nr. 6 și este calificată direct în turul 2, fază în care se va confrunta cu învingătoarea duelului dintre Danielle Collins (SUA, 36 WTA) și Jil Teichmann (Elveţia, 65 WTA).

Revenid la clasamentul tenismenelor precizăm că Simona Halep a fost prezentă 373 de săptămâni în Top 10 WTA din care 76 de săptămâni a fost lider mondial. Halep a intrat în Top 10 WTA la 27 ianuarie 2014 şi este pe locul al optulea în ceea ce priveşte longevitatea între primele zece jucătoare, din noiembrie 1975, când a fost dat publicităţii primul clasament WTA.