CSM Satu Mare pierde și meciul cu Minaur Baia Mare

A șasea înfrângere consecutivă în sezonul Ligii a 3-a

CSM Satu Mare își continuă seria jocurilor de slabă calitate și a rezultatelor dezastruoase. Formația sătmăreană a mai pierdut sâmbătă un meci, al 6-lea consecutiv (al treilea fără gol marcat) și și-a ”consolidat” poziția de ultimă clasată în serie.

E drept, formația sătmăreană a pierdut în fața liderului seriei, CS Minaur Baia Mare (foto), în urma a două goluri încasate în ultimele zece minute. Dar jocul sătmărenilor a fost asemănător celorlalte, unul cenușiu, fără orizont, fără o tactică de joc clară, totul purtând pecetea întâmplării. Iar cu un asemenea joc nu poți spera decât să pierzi la o diferență cât mai mică de goluri. Așa s-a și întâmplat, Minaur a câștigat doar cu 2-0 grație a două goluri marcate de ex sătmăreanul Alin Văsălie și Chinde. La primul gol, Văsălie a șutat de la 20 de metri, sub transversală, făcând inutil plonjonul lui Cădar. Al doiea gol, marcat de Chinde în minutul 89 a fost un cadou făcut de fundașul Vădan care a jucat neglijent o minge, iar băimăreanul a profitat și a trimis balonul în plasă din mijlocul careului.

Cam atât despre acest meci. Ce ne rezervă viitorul? Nu e greu de spus. Nu se va schimba nimic. Pentru că nu se vrea.

CSM Satu Mare: A.Cădar – Neyki, Vădan, Barth, Ionescu, Tincău, Ziman, Schwarckopf, Dobrai, Zsiga, Stajici. Au mai jucat G. Cadar, Fl. Mureșan și Pașca.

Minaur: Gudea – Lung, Oiță, Urs, Simion, Matei, Donca, R. Rus, Ciocan, Văsălie, Stanciu/Bura, Jucan, Duruș, Chinde, Tăut, Berindan, Micaș Batchabi

Rezultatele etapei a 6-a:
• CFR Cluj 2 – Ptogresul Șomcua 3-3
• CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare 0-2
• Lotus Băile Felix – Sportul Şimleu Silvaniei 3-0
• CA Oradea – SCM Zalău 2-5
• Someşul Dej – Luceafărul Oradea 2-0

1.Minaur Baia Mare 6 5 1 0 17- 5 16
2.Lotul Felix 6 5 0 1 16- 4 15
3.CAO Oradea 6 4 1 1 14-10 13
4.CFR Cluj II 6 3 2 1 11-7 11
5.SCM Zalău 6 3 0 3 20-14 9
6.Someșul Dej 6 3 0 3 14-10 9
7.Sportul Șimleu 6 2 3 1 7- 6 9
8.Progresul 6 0 2 4 7-21 2
10.CSM Satu Mare 6 0 0 6 5-20 0

Etapa viitoare (9 octombrie): Luceafărul – CSM SM, Șomcuta – Dej, Zalău – CFR II, Șimleu – CAO Oradea.