Weekend plin la Cupa Mondială de rugby

În meciul inaugural al Cupei Mondiale de rugby, la Tokyo, echipa gazdă, Japonia, a învins Rusia cu scorul de 30-10 (12-7). Rușii, ajunși la competiție în urma gafei administrative comise de Federația Română de Rugby, au marcat primul eseu prin aripa Golosnițki și au condus aproape toată prima repriză o Japonie vizibil marcată de emoțiile momentului. Însă după pauză diferența de valoare s-a văzut, japonezul Matsushima fiind primul mare marcator al Cupei Mondiale, cu trei eseuri realizate în extremă. A arbitrat celebrul Nigel Owens.

Sâmbătă și duminică TVR 1 și/sau TVR HD vor transmite cele șase meciuri programate la Cupa Mondială de rugby, la ore foarte accesibile pentru relaxarea de weekend, după cum urmează:

Sâmbătă: Australia – Fiji (ora 7:45), Franța – Argentina (ora 10:15), Noua Zeelandă – Africa de Sud (ora 12:45);

Duminică: Italia – Namibia (ora 8:15), Irlanda – Scoția (ora 10:45), Anglia -Tonga (ora 13:15).

Meci tare de Superligă la Baia Mare

Tot sâmbătă, meniul rugbystic este completat de un derby al Superligii Naționale, meciul CSM Baia Mare – Timișoara Saracens, transmis în direct de la ora 17 pe TVR HD. Desigur, sătmărenii pasionați sau curioși pot ajunge destul de ușor pe Arena Zimbrilor, stadionul de rugby situat lângă Sala Sporturilor “Lascăr Pană“ din Baia Mare, intrarea spectatorilor fiind liberă. E o experiență pe care le-o recomandăm mai ales celor care n-au mai văzut rugby pe viu și vor să guste o atmosferă cu totul aparte.