Vom avea o nouă campioană a Europei: Italia a eliminat Spania

”Squadra Azzurra” va întâlni Germania în sferturi după victoria cu 2-0 (1-0)

italiaArena care a deschis Europeanul de fotbal din 2016 a trimis acasă campioana en-titre. Pe Stade de France, Italia s-a răzbunat în faţa Spaniei şi s-a calificat luni în sferturile de finală. Meciul a fost practic o reeditare a ultimului act de la Euro 2012, când italienii au suferit un neverosimil 4-0.

Prima repriză s-a dovedit a fi una surprinzătoare pentru publicul spectator. Ibericii, practic de nerecunoscut, n-au reuşit să-i creeze mari probleme veteranului Buffon. Ar fi doar şutul slab din afara careului, dar balonul expediat de Iniesta a ajuns fără probleme în braţele portarului italian (min. 28). Spaniolii păreau obosiţi de glorie, italienii afişau o poftă nebună de joc. ”Cizmarii” s-au remarcat prima dată prin reluarea periculoasă a lui Pelle, cu capul, din careu. Dar De Gea s-a întins şi a reuşit să respingă (min. 9). Două minute mai târziu, Giaccherini a trimis spectaculos spre poartă, din foarfecă. A respins portarul spaniol însă centralul Cuneyt Cakir a oprit faza pentru un fault în atac al italianului. Tabela avea să fie modificată în minutul 34. Eder a bătut în forţă o lovitură liberă, De Gea a respins în faţă, iar Chiellini, aflat pe fază, a reuşit să deschidă scorul în marele meci de lângă Paris. Italienii puteau să-şi dubleze avantajul la Saint-Denis, înainte de pauză, dar şutul lui Giaccherini s-a oprit după reflexul excelent al portarului spaniol (min. 45). Şi toată lumea se întreba unde e campioana de la Euro 2016?

Spania se va afla în faţa micilor ecrane pentru următoarele faze ale Europeanului. Repriza a doua a început, după cum era de aşteptat, cu Italia extrem de defensivă. Dar nu au lipsit ocaziile, cele mai periculoase au fost de partea lor. Eder scăpat spectaculos pe contraatac, singur cu portarul a trimis puternic în De Gea (min. 55). Spania s-a remarcat din nou prin Iniesta cel care a reluat superb din voleu, dar Buffon a respins în corner (min. 76). Italia a mai fost testată prin Pique (min. 77), dar atacurile spaniolilor s-au dovedit a fi inutile. Italienii fac 2-0 în primul minut de prelungire, după un contraatac finalizat de Pelle. S-a terminat meritat 2-0 pentru Italia şi urmează o nouă ”finală” la Euro 2016. În sferturi se va afla faţă în faţă cu Germania, meci programat să se dispute sâmbătă de la ora 22.00. Dar vom reveni cu programul complet al sferturilor de finală. Un lucru este clar: vom avea o nouă campioană europeană după eliminarea Spaniei.

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi (Darmian 84), Parolo, De Rossi (Motta 54), Giaccherini, De Sciglio – Eder (Insigne 82), Pelle. Selecţioner: Antonio Conte.

Spania: De Gea – Juanfran, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Fabregas, Iniesta – Silva, Morata (Lucas 70), Nolito (Aduriz 46, Pedro 81). Selecţioner: Vicente del Bosque.