Voleibalistele de la CSM Satu Mare au pierdut bronzul la masa verde

voleiDe miercuri și până duminică, Brașovul a găzduit turneul final de volei feminin la junioare. Finala Campionatului Național a aliniat cele mai bune opt echipe din țară, iar printre ele s-a aflat și CSM Satu Mare, echipă antrenată de Adrian Pricop.

Sătmărencele au fost repartizate în Seria a II-a unde au câștigat toate meciurile. A bifat câte o victorie cu Agroland Timișoara 3-0 (28-26, 25-20,25-13), Dinamo București 3-1 (27-25, 33-31, 19-25, 25-18) și cu CNMB Râmnicu Vâlcea 3-0 (25-10, 25-9, 25-16).

S-a trecut apoi la faza semifinalelor, în care CSM a jucat împotriva locului 2 din Seria I, adică cu CSS Blaj. CSM a pornit ca mare favorită însă a primit o replică puternică de la Blaj, astfel că echipa lui Adrian Pricop a pierdut cu 1-3 (22-25, 16-25, 25-13, 24-26).

Duminică, în finala mică, sătmărencele au câștigat cu Medicina Târgu Mureș, cu scorul de 3-2, însă CSM l-a pierdut la masa verde. Asta pentru că în setul 5, la 12-8 pentru CSM, Pricop a făcut o schimbare care nu corespundea vârstei, au rămas doar două jucătoare născute în 1997 și nu trei cum cere regulamentul. La final, oficialii au decis ca medalia de bronz să-i fie oferită Medicinei Târgu Mureș.

– CSM: Beata Vaida, Adriana Matei, Andreea Maxim, Natalia Preda, Daiana Adamcsik, Alexandra Mişca şi Daniela Dobre.