Victorie obligatorie în meciul de joi, sau titlul merge din nou la Sepsi

În meciul 2 al finalei, Sepsi – CSM Satu Mare 57-49 (30-22)

Sursă foto: Facebook/ Sepsi SIC

Finala Ligii Naționale de baschet feminin a continuat duminică cu meciul 2 dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare. Un meci la capătul căruia Sepsi a obținut o nouă victorie și conduce cu 2-0 la general. Asta înseamnă că CSM Satu Mare este obligată să câștige meciul de joi pentru a spera în continuare la cucerirea în premieră a titlului național.

Echipa lui Zoran Mikes a avut un nou start bun de meci, a luat primul sfert la 10 puncte. Sătmărencele au reușit apoi să se apropie, chiar să conducă cu 17-16 în minutul 14, prin coșul din semicerc semnat de Tavic. În continuare jocul a fost echilibrat, CSM a mai condus o singură dată la 19-18, după care campioana en-titre a știut să țină de avantaj și să câștige la final la o diferență de 8 puncte.

Meciul 2 dintre Sepsi și CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 57-49, pe sferturi: 16-6, 14-16, 18-18, 9-9.

Au jucat:
Sepsi: Părău – 20p, Pasic – 16p, Șolopova – 11p, 10 recuperări, Higgins – 10p, Demeter, Nagy, Șipoș, Topuzovic, Slamova, Kovacs. Antrenor: Zoran Mikes.
CSM Satu Mare: Mandache – 13p, 10 recuperări, Amukamara – 11p, Denson – 9p, Tavic – 8p, Olah – 2p, Baltic – 1p, Lloyd, Pane, Kadar. Antrenor: Maikel Lopez.