Victorie lejeră pentru handbaliştii sătmăreni

CSM Satu Mare – HC Sibiu 40-30 (23-14)

handbalVictorie fără emoţii obţinută de handbaliştii de la CSM Satu Mare în faţa echipei HC Sibiu, vecină în clasamentul Seriei B a Diviziei A. Handbaliştii sătmăreni au avut o primă repriză excelentă în care au funcţionat bine ambele faze, atac şi apărare, astfel că la finalul primelor 30 de minute scorul a fost de 23-14 în favoarea elevilor lui Nicolae Istrate.

A doua repriză a fost mai echilibrată, oaspeţii fiind mult mai agresivi în apărare şi cu un randament mai bun în atac. În plus ei au pus un “jandarm” lângă Mureşan, golgeterul primei reprize cu 7 reuşite aşa că formaţia sătmăreană a avut ceva de furcă. Dar Mureşan a fost bine suplinit în atac de Olah şi Morar care au marcat multe goluri din atacuri poziţionale sau pe contraatac. Dar, chiar şi aşa, repriza a doua a revenit sătmărenilor, scor 17-16, iar scorul general a fost 40-30 ceea ce denotă o superioritate clară a grupării sătmărene.

Pentru CSM au marcat Morar 9 goluri, Olah 8, Mureşan 7, Mateş 5, Ungar 4, Clipea 3, Varga şi Pop 2. În poartă Cioroiu a avut şapte intervenţii bune, Pogynă 6, iar Cutoi una.
N-a fost prezent la teren interul Elvis Acsinia, jucător care, se pare, şi-a reziliat contractul cu CSM şi a ales să părăsească gruparea sătmăreană.

După acest meci, CSM Satu Mare îşi păstrează locul 5 în clasamentul.

Picture 2

În etapa următoare CSM Satu Mare, va evolua la Baia Mare, împotriva echipei AHC Minaur.

FOTBAL, LIGA 1

Cum arată clasamentul după etapa 17-a?

Etapa a 17-a din SuperLiga României a avut câteva surprize, mai ales în ce privește echipele din partea superioară a clasamentului. Dacă FCSB a învins, previzibil, pe Dinamo, scor 1-0, următoarele două clasate, CFR Cluj și Rapid au pierdut puncte prețioase pe teren propriu și s-au îndepărtat de locul 1.