Victorie lejeră, după prelungiri

CSM Satu Mare – CSBT Alexandria 86-76 (46-34)

CSM Satu Mare a încheiat vineri sezonul regulat din Liga Națională de baschet feminin. În sala LPS “Ecaterina Both” a avut-o ca adversară pe CSBT Alexandria. După aruncarea de start, care l-a avut în prim-plan pe eroul nostru de la Dakar, Emanuel Gyenes, fetele antrenate de Marius Dobă au început excelent.

La puține minute, gruparea de pe Someș avea 6-0. Dar alexandrencele s-au apropiat la 6-5, după care a ieșit în lumină Sfîrlea cu două reușite de la mare distanță. Primul sfert s-a dovedit a fi un recital al aruncărilor de 3 puncte de partea sătmărencelor. Se putea observa și o poftă deosebită de baschet. CSM a dominat și sfertul al doilea, și-a mărit avantajul. Avea să vină partea a doua în care echipa oaspete a ieșit la luptă. Ajunge să spunem că înaintea ultimei perioade, tabela indica 63-59 pentru echipa noastră. În sfertul al patrulea, Alexandria a preluat conducerea în minutul 31, cu 64-63. Dar sătmărencele n-au scăpat meciul de sub control, s-au ținut scai pentru ca la finalul sfertului, tabela să indice egalitate la 75. Meciul a avut nevoie de 5 minute suplimentare pentru a oferi o echipă câștigătoare. Dar în “extra round”, CSM a avut mai multă energie și a înscris cu zece puncte mai mult față de echipa oaspete.

CSM Satu Mare – CSBT Alexandria s-a terminat 86-76, pe sferturi: 26-19, 20-15, 17-25, 12-16, 11-1.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Mandache – 21p, Harrison – 17p, Baltic – 17p, Șolopova – 14p, Sfîrlea – 8p, Green – 7p, Lazăr – 2p, Miller. Antrenor: Marius Dobă.
CSBT Alexandria: Cooper – 17p, Bartee – 12p, Podar – 12p, Amukamara – 11p, Vrancic – 8p, Grbic – 7p, Mihai – 5p, Voicu – 4p. Antrenor: Mădălin Piperea.

Meciurile rămase din etapa 18:
Sâmbătă, 3 februarie
• “U” Cluj-Napoca – Sepsi (15:00)
• SCM Timișoara – Olimpia Brașov (17:30)
• ICIM Arad – Sirius Tg. Mureș (18:30)
• CSU Alba Iulia stă

După etapa 18, campionatul ia o pauză până în luna martie. Atunci se vor juca turneele 1-5 și 6-9. CSM intră în prima grupă, se vor organiza două turnee în două weekend-uri, iar în cadrul lor vor juca fiecare cu fiecare. După aceste turnee se vor stabili primele 8 echipe care intră în tradiționalul playoff.

CSM Satu Mare va juca pe 14 februarie ultimul meci din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL). În orașul nostru ar trebui să ajungă SBS Ostrava (Cehia). Turneul Final 4 din această competiție se va desfășura pe 3 și 4 martie. Se cunosc deja echipele calificate: Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia din Grupa A, CSM Satu Mare și Pharmaserv Marburg (Germania) din Grupa B.

Totodată, în perioada 22-25 februarie se desfășoară la Sfântu Gheorghe Final 8 Cupa României. CSM Satu Mare va întâlni pe CSU Alba Iulia în sferturi, meciul fiind programat pentru vineri, 23 februarie.