Victorie la scor a CSM-lui sătmărean, 6-1 cu Unirea Păulești

După două meciuri mai puțin concludente, CSM-Olimpia Satu Mare a arătat cu totul altfel în amicalul de sâmbătă, câștigat cu 6-1 în fața echipei Unirea Păulești. Explicația stă, poate, și în faptul că, după o săptămână de antrenamente fizice, obositoare, Zoltan Ritli a început antrenamentele tactice cu elevii lui.

Asta s-a văzut în jocul de sâmbătă când echipa sătmăreană a avut o primă repriză foarte bună. Formația sătmăreană a început foarte bine meciul cu Unirea astfel că după 5 minute a ajuns să conducă cu 2-0 prin golurile marcate de Faur și Cădar. La acest scor echipa din Păulești a redus din handicap prin golul marcat de D. Botoș. Apoi, jucătorii sătmăreni au apăsat pe accelareție, astfel că au mai înscris de trei ori, pe lista marcatorilor trecându-și numele Faur (pentru a doua oară), Nyilvan și juniorul Ziman.

În repriza secundă Ritli a schimbat aproape întreaga garnitură și a trimis în teren mai mulți juniori și cadeți. Dar, chiar și așa, CSM-Olimpia a mai marcat un gol prin |oca stabilind scorul final, 6-1. O victorie meritată, obținută la o diferență mare de scor. Dar, trebuie să precizăm acest lucru, pentru Unirea Păulești jocul cu gruparea sătmăreană a fost primul antrenament după încheierea campionatului. Iar campionatul s-a încheiat prin luna iunie.

Pentru echipa CSM-lui urmează marți un alt meci, unul mai important, marți cu ACS Comuna Recea, echipă din Liga 3. Meciul se va juca la Recea cu începere de la ora 18:00.

CSM-Olimpia: Cherecheș – Ștef, Ritli, Rebegea, Ionescu, Schwarckopf, Bordac, Faur, Nylvan, Cădar, Faur/Molnar, Șimon, Doroș, Țoca, Nykora, Revesz, Horotan, Egri, Nagy.

Unirea: Varna – Negrea, Marton, Srepler, Czimerman, Iftene, Piri Botoș, Szeleș. D.Botoș, Varga, Boszo/ Șimon, Hajdu, Oros, Tripon, Ori.