Victorie în pas de defilare la Erevan!

România a învins la scor Armenia, 5-0 (4-0), în Grupa E

romaniaEchipa naționala de fotbal a României a surclasat formația Armeniei, cu scorul de 5-0 (4-0), sâmbătă, la Erevan, în al doilea meci al tricolorilor din cadrul campaniei de calificare la Cupa Mondială de fotbal din 2018. Totodată, este prima victorie sub comanda selecționerului german, Christoph Daum.

Tricolorii, care au jucat dezinvolt, ofensiv, au tranșat soarta partidei după numai 12 minute, când tabela de marcaj arăta un neverosimil 3-0 în favoarea României.

Primul gol a fost marcat de Stancu, după numai 3 minute. Atacantul român a marcat din penalty acordat după ce Gor Malakian a respins cu mâna, de pe linia porții, un balon care se îndrepta spre plasă. După henț gazdele au rămas în zece jucători pentru că Malakian s-a ales cu un cartonaș roșu. Adrian Popa, a ridicat scorul la 2-0 în minutul 10, șut liftat, peste portar. Debutantul Răzvan Marin a marcat al treilea gol al partidei (min. 12), cu un șut spectaculos, de la 18 metri.

Victoria fiind asigurată, tricolorii au jucat ofensiv și în continuare profitând, e drept, și de apatia gazdelor. Dar în ciuda numeroaselor ocazii, până la final nu s-a mai marcat decât de două ori. Mai întâi a marcat Stanciu, șut violent de la 12-13 metri, sub transverrsală după care, în repriza secundă (min. 59) a marcat Chipciu, șut din careu, printre picioarele portarului, după o excelentă pasă primită de la Răzvan Marin.

Până la final tricolorii s-au jucat cu ocaziile, dar au ratat pe rând Keșeru (min. 75, 87), Stanciu (min. 77), Rotariu (min. 85), Latovlevici (min. 87). În ultimele 10 minute a evoluat pentru România și careianul Eric Bicfalvi, semn că Daum îl consideră un jucător important în angrenajul echipei.

Armenia: Beglarian – Mikoian, Haroian, Andonian (49 Voskanian), Hairapetian – Grigorian, Malakian – Ozbiliz (64 Hovhannisian), Pizzelli, Manoian, Pogosian (33 Muradian).
România: Tătărușanu – Benzar, Săpunaru, Dr.Grigore (cpt), Latovlevici – Răzvan Marin, Hoban – Ad.Popa, Stanciu (81 Bicfalvi), Chipciu (67 Rotariu) – Stancu (57 Keșeru).
Arbitru: Vladislav Bezborodov (Rusia).