19.07.2018 00.00 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi: Ciprian Costea, Dan Burulea. Titlul emisiunii: Ce a discutat preşedintele cu premierul?(reluare) 01.30 Cultură, Fior de Zatmar 02.40 Natura ne cheamă, cu Ioana Zaharia. 03.30 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, invitat: Daniel Frei. Titlul emisiunii: Cooperativa şi avantajele ei pentru fermieri. 04.30 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitat: Ionela Toma. 05.30 Iată omul cu Gabriel Ghişan,invitat: Adrian Pristopan. 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea: Ilyes Ilona . 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea: Simona Niste. 08.00 Audienţe în direct, cu Mihaela Ghiţă, invitat: Adrian Marc. Titlul emisiunii: Stadiul investiţiilor la Spitalul Judeţean Satu Mare.(reluare) 09.00 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea: Ilyes Ilona. 09.30 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat: Lia Marinela Avram. 10.20 Religie, cu Laczko Eva, invitaţi: Barta Barnabas, Gordan Dalma, Gsiszar Lorant. Titlul emisiunii: La Satu Mare se organizează Întâlnirea Naţională a Tineretului Catolic. 11.15 Teleshopping 11.30 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi: Ciprian Costea, Dan Burulea. Titlul emisiunii: Ce a discutat preşedintele cu premierul?(reluare) 13.00 Ştiri 13.30 Iată omul cu Gabriel Ghişan,invitat: Adrian Pristopan. 14.20 Teleshopping 14.45 Cultură, Samfest jazz. 17.00 Cultură, La Poesss a avut loc Forumul Economic Invest. 18.30 Audienţe în direct 19.30 Ştiri 20.00 Agenda publică, cu Stela Cădar 21.30 Ştiri 22.00 Audienţe în direct (reluare) 23.00 Talk Show cu Carol Erdos

Victorie cu emoţii după prelungiri

Scris de Constantin Demian, 29 decembrie 2017 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

CSM Satu Mare – SCM Timişoara 91-86
(77-77 în timpul regulamentar)

Victorie grea a baschetbalistelor de la CSM Satu Mare, obţinută cu emoţii, după prelungiri, în faţa echipei SCM Timişoara. Dar, după cum au evoluat lucrurile în primul sfert, câştigat de CSM cu 21-13, se părea că echipa din Satu Mare va obţine o victorie facilă. N-a fost aşa pentru că echipa timişoreană a jucat foarte bine în sfertul doi, pe care l-a câştigat, scor 22-16. Dar, la pauza mare, echipa sătmăreană mai avea un avantaj de două puncte, 37-35.

Sătmărencele au dominat lupta de sub panou şi în debutul sfertului trei, când s-au desprins la 11 puncte, 50-39. Din păcate au urmat câteva minute de relaxare, cu mingi pierdute în încercări de drbiling, de depăşire în situaţia de „unu la unu” etc. Drept urmare echipa oaspete a recuperat punct după punct şi a câştigat al treilea sfert cu 24-23.

În ultimul sfert s-a mers cap la cap până aproape de final, când Timişoara a egalat la 70 după care a preluat conducerea, 70-72 şi 75-70 cu 2 minute înainte de final. Ultimul minut a fost incandescent, dar sătmărencele au gestionat mai bine finalul şi au egalat când mai erau 6 secunde.

Paradoxal, în minutele de prelungiri baschetbalistele de la CSM au jucat cu mai mult calm, au fost mai exacte în aruncări, au pus 14 puncte pe tabelă, faţă de 9 puncte ale timişorencelor, câştigând meritat, scor final 91-86.
Au marcat pentru CSM: Harrison 28, Mandache 27, Solopova 13, Green 8, Miller 8, Lazăr 7.

După acest meci urmează o minivacanţă de 3-4 zile după care, în 6 ianuarie 2018, urmează meciul din deplasare de la Tg. Mureş.

În alte două meciuri jucate ieri în Liga Naţională de Baschet Feminin, U Cluj – ICIM Arad 81-86, Sirius Tg. Mureş – CSU Alba Iulia 65-69.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.