Victorie cu emoții după prelungiri

CSM Satu Mare – SCM Timișoara 91-86
(77-77 în timpul regulamentar)

Victorie grea a baschetbalistelor de la CSM Satu Mare, obținută cu emoții, după prelungiri, în fața echipei SCM Timișoara. Dar, după cum au evoluat lucrurile în primul sfert, câștigat de CSM cu 21-13, se părea că echipa din Satu Mare va obține o victorie facilă. N-a fost așa pentru că echipa timișoreană a jucat foarte bine în sfertul doi, pe care l-a câștigat, scor 22-16. Dar, la pauza mare, echipa sătmăreană mai avea un avantaj de două puncte, 37-35.

Sătmărencele au dominat lupta de sub panou și în debutul sfertului trei, când s-au desprins la 11 puncte, 50-39. Din păcate au urmat câteva minute de relaxare, cu mingi pierdute în încercări de drbiling, de depășire în situația de “unu la unu” etc. Drept urmare echipa oaspete a recuperat punct după punct și a câștigat al treilea sfert cu 24-23.

În ultimul sfert s-a mers cap la cap până aproape de final, când Timișoara a egalat la 70 după care a preluat conducerea, 70-72 și 75-70 cu 2 minute înainte de final. Ultimul minut a fost incandescent, dar sătmărencele au gestionat mai bine finalul și au egalat când mai erau 6 secunde.

Paradoxal, în minutele de prelungiri baschetbalistele de la CSM au jucat cu mai mult calm, au fost mai exacte în aruncări, au pus 14 puncte pe tabelă, față de 9 puncte ale timișorencelor, câștigând meritat, scor final 91-86.
Au marcat pentru CSM: Harrison 28, Mandache 27, Solopova 13, Green 8, Miller 8, Lazăr 7.

După acest meci urmează o minivacanță de 3-4 zile după care, în 6 ianuarie 2018, urmează meciul din deplasare de la Tg. Mureș.

În alte două meciuri jucate ieri în Liga Națională de Baschet Feminin, U Cluj – ICIM Arad 81-86, Sirius Tg. Mureș – CSU Alba Iulia 65-69.