Victoria Carei a făcut egal în primul meci de la baraj

Scor 1-1 cu Supporter 2.0 Cluj-Napoca, dar sătmărenii au ratat un penalty

În toată țara, sâmbătă a început barajul pentru promovarea în Liga a 3-a la fotbal. În ceea ce ne privește pe noi, CSM Victoria Carei a jucat în deplasare, la Iclod, contra campioanei Clujului, numită Supporter 2.0 Cluj-Napoca.

Iclod Arena este o bază sportivă cochetă, cu teren sintetic. Acolo, careienii au fost încurajați de sute de suporteri, simțindu-se într-un fel ca pe propriul teren. Meciul s-a dovedit a fi unul echilibrat, cu faze de poartă. Cu puțină șansă, Victoria Carei se putea întoarce acasă cu un succes. Dar Ervin Kinczel a ratat un penalty în minutul 17, șut pe lângă poartă. Câteva minute mai târiu, Supporter 2.0 Cluj-Napoca a modificat prima tabela. Denis Hordouan a trimis mingea sub transversală, învingându-l pe Gorbe.
Imediat după reluarea jocului, Kinczel a reușit să într-un final să înscrise, doar că din acțiune. Careianul a marcat cu capul în minutul 55. În continuare, jocul a fost plăcut pentru spectatori, dar nu s-a mai marcat.

Supporter 2.0: Varga – Valea, German, Trușcă, Frătean, Hetea, Bucșă, Joel, Rus, Horduan, Dîrjan/ Ticrea, Bucur, Mureșan, Colțea, Feher. Antrenor: Adrian Trușcă.

Victoria Carei: Gorbe – Bîrle, Moș, Ritli, Mihale, Silaghi, Tilinger, Kinczel, Marinaș, B. Nyilvan, Feier/ Mitracica, Ghiarfaș, Zbona, R. Nyilvan, Bakai, Benze, Negrean, Horvath, Menesi. Antrenor: Marius Botan.

Urmează returul care se va juca sâmbătă, 25 iunie 2022, pe stadionul Victoria de municipiul Carei. Meciul este programat să înceapă la ora 17:30, și probabil se va juca pe o căldură sufocantă.