FC Olimpia – Șoimii Pâncota 1-1 (1-0), iar echipa sătmăreană va avea nevoie de un baraj pentru a ști dacă rămâne în Liga a II-a

olimpiaSâmbătă, în meciul cu Șoimii Pâncota, Olimpia Satu Mare a ratat șansa de tranșa, în favoarea ei, menținerea în Liga a II-a. Formația sătmăreană avea doar varianta victoriei dar a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Șoimii. Astfel, decizia a fost amânată până sâmbătă 11 iunie, zi în care se va juca manșa a doua a barajului cu Gloria Buzău.

Prima parte a meciului de sâmbătă s-a caracterizat printr-o prudență în joc a ambelor echipe. Dar, după 15 minute de studiu, Olimpia se avântă în atac și în trei minute, 15, 16 și 17, pune de trei ori în pericol poarta lui Irimia. Dar portarul Șoimilor, fost și la Olimpia prin 2002, a parat șuturile lui Munteanu și a lui Villand. Dar Irimia n-a mai putut face nimic în minutul 36 când Buhăescu a deschis scorul din lovitură de la 11 metri acordată după un fault comis de Suciu asupra lui Bura. Se părea că Olimpia nu va avea probleme în obținerea victoriei mai ales că pâncotanii n-au avut nicio realizare ofensivă pe parcursul primelor 45 de minute.

După pauză însă Olimpia a făcut pasul înapoi încercând să apere rezultatul. Eforturile lui Romario Rus, foarte bun sâmbătă, de a impulsiona atacurile Olimpiei au rămas fără răspuns. Așa că oaspeții au profitat, au ieșit la atac și în minutul 60 au egalat. Dragalina a preluat un balon la limita careului de 16 metri, Ciul a încercat să-l deposedeze dar a căzut în duelul cu atacantul Șoimilor (nici vorbă de fault) care, ajuns în colțul careului mic, l-a executat cu calm pe Șuta.

Timp pentru un gol ar mai fi fost, dar atacurile Olimpiei au fost destul de anemice. Totuși, Olimpia putea marca dar Buhăescu (62, 78) şi Munteanu (68) au ratat oportunitățile avute. Ocazia lui Buhăescu din minutul 78 a fost chiar foarte mare, dar lovitura lui de cap, din 5 metri, a fost reținută pe lina porții de Irimia. Apoi, odată cu eliminarea lui Heil (al doilea galben în minutul 79), șansele Olimpiei de a marca s-au redus chiar dacă în minutul 90 egalitatea numerică a fost restabilită după eliminarea lui Dubeștean.

Olimpia: Şuta – Ciul, Onicaş, Heil, Iuhas (Sălăgeanu ’57) – R. Rus, Muntean, Villand, Bura (Bîgiu ’67) – Buhăescu, Faur (Lukacs ’84). Rezerve neutilizate: Băican – Mureşan, Ianc, Takacs. Antrenor: Mircea Bolba.

Șoimii: Irimia – D. Dan, Suciu (Leucuţa ’56), Dubeştean, Siminic – Pavel – Gîlcă, Issa (cpt.), Dragalina, Pirtea (Vasi ’71) – A. Mihai (M. Ion ’46).

Celelalte rezultate din play-out: Metalul Reșița – CSM Vâlcea 0-3, Tărlungeni – Univ. Cluj 3-1.Picture 1

Bolba: “Atât am putut”

Supărat după egalul cu Șoimii, antrenorul Mircea Bolba a încercat să analizeze obiectiv semieșecul de sâmbătă. “Atât putem în momentul de față. Oboseala acumulată pe parcursul sezonului, presiunea rezultatului, absența unor jucători, sunt factori care și-au pus amprenta asupra evoluției băieților. Dar avem prima șansă în fața Buzăului și am convingerea că vom câștiga barajul” a spus antrenorul Olimpiei.

Peste 2.000 de spectatori

Profitând de vremea bună, de faptul că intrarea a fost liberă, în tribunele stadionului au luat loc peste 2.000 de spectatori, chiar 3.000 după părerea unora. Iar spectatorii au reacționat conform jocului, s-au bucurat la reușitele sătmărenilor și au încurajat echipa în momentele grele. Dar n-a fost de ajuns pentru a obține victoria.

Am câștigat play-out-ul, dar jucăm barajul

După finalul sezonului regulat al Ligii a II-a, Olimpia a ajuns în play-out, alături de alte 5 echipe. Sătmărenii au început partea a doua a sezonului cu 11 puncte, de pe un loc 4, loc retrogradabil direct în Liga III-a. Dar formația sătmăreană a avut un parcurs foarte bun în această a doua parte a sezonului relizând 21 de puncte din 30 posibile. Iar dacă am lua în calcul doar punctele cucerite în play-out, Olimpia s-ar situa pe primul loc.

Iată cum ar arăta un asemenea clasament: 1.Olimpia 21p (golaveraj 17-9), 2.Pâncota 19p (12-12), 3.CSM Vâlcea 17p (15-9), 4.Tărlungeni 14p (20-12), 5.Univ. Cluj 12p (11-13), 6.Metalul -10p (3-23).

Dar numărul redus de puncte acumulte în sezonul regulat, înjumătățite însă la intrarea în play-out, au cântărit enorm de mult. Așa se face că, deși a câștigat play-out-ul, Olimpia a terminat pe locul 3 și a ajuns să mai aibă emoții legate de prezența în viitoarea ediție a Ligii a II-a.

Pentru edificarea unora dintre amatorii de fotbal, publicăm clasamentul de la intrarea în play-out și cel de la încheierea sezonului pe care îl găsiți alăturat cronicii meciului.
Clasament intrare în play-out: 1.CSM Vâlcea 18p, 2.Univ. Cluj 16p, 3.Pâncota 13p, 4.FC Olimpia 11p, 5.Tălungeni 9p,6. Metalul -11p.

Marți, prima manșă a barajului cu Gloria Buzău

Egalul de sâmbătă a trimis Olimpia la un baraj de menținere în Liga a II-a. La baraj Olimpia va întâlni ocupanta locului 3 din play-out-ul Seriei I, Gloria Buzău. Barajul se va disputa într-o dublă manșă, iar primul meci va avea loc marți, la Satu Mare, cu începere de la ora 18.00. Manșa a doua este programată pentru sâmbătă, 11 iunie.

Olimpia are prima șansă la acest baraj dat fiind faptul că Gloria a rămas în urmă cu două săptămâni fără 14 jucători și fără antrenori. Motivul? Comisia de Disciplină şi Etică a FRF a hotărât suspendarea a 3 antrenori și a 14 jucători pentru că, în ediția trecută a campiopnatului au participat, jucând la pariuri, la trucarea rezultatelor unui număr de 10 partide. O sancțiune dură ce însumează 14 ani şi 6 luni de interzicere a oricărei activităţi legate de fotbal pe o perioadă între 2 ani și 2 luni.

Drept urmare, Gloria abordat ultimele două meciuri cu echipa de juniori.