Unirea Tășnad va termina sezonul pe locul 9

Chiar dacă a pierdut sâmbătă la Galda de Jos, scor 2-3 (1-1)

Seria meciurilor jucate în deplasare s-a încheiat sâmbătă pentru Unirea Tășnad. Echipa noastră a pierdut în deplasare la Galda de Jos, iar după rezultatele etapei, echipa antrenată de Cristi Popa și Ovidiu Suciu nu mai poate pierde locul 9 la finalul sezonului.

Meciul cu Industria Galda a fost unul deschis, cu cinci goluri marcate. Unirea Tășnad a spart gheața, a marcat prima după un corner de pe partea stângă. După mai multe respingeri, balonul a ajuns la Szekely care din 6 metri a trimis violent în poartă (min. 11). Gazdele au egalat rapid, la o centrare de pe partea dreaptă, Lupșan se înalță și-l învinge pe Cherecheș cu capul (min. 21). În repriza secundă s-au înscris alte trei goluri, iar Galda a intrat în avantaj după o fază parcă trasă la indigo: centrare de pe stânga, cap Costea spre vinclu (min. 55). Bolba avea să restabilească egalitatea pe tabelă, după un șut la colțul scurt din careul mare (min. 70). Scorul final s-a stabilit în minutul 81. Galda bate un corner de pe partea stângă, careul s-a aglomerat, iar Boancă trimite în poartă din 2 metri. Probabil mingea a fost atinsă/ deviată și de un jucător al Unirii. Galda – Tășnad s-a încheiat 3-2.

“Ne pare rău că nu am reușit un rezultat pozitiv, deși la Galda chiar meritam”, a spus Cristi Popa.

Galda: Angeru – Șchiau, Haiduc (cpt.), Olar, Boancă, M. Cristea, Baghiu, Goronea, Lupșan, A. Costea, S. Mureșan. Au mai intrat: Moga, Bedelean, Vonya, Sîrbu. Antrenor: Paul Ciucă.

Unirea: Cherecheș (Kerezsi, min. 85) – Palinceac, M. Silaghi, Parnău, Ciul, R. Silaghi (cpt.), Stanciu (M. Popa, min 72), Cubaș, Szekely, Nemeș (Bolba, min. 55), Cădar (Nagy, min. 67). Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu.