Unirea Tăşnad a ridicat titlul judeţean la fotbal (Foto)

Şi va juca cu Dumbrava Gîlgău la barajul de Liga 3

Pe o căldură infernală, sâmbătă s-a jucat la Tăşnad meciul la capătul căruia s-a oferit titlul judeţean la fotbal. Unirea din localitate a primit vizita echipei Luceafărul Decebal în etapa 22 din Liga IV Elite. Întâlnirea dintre cele două echipe s-a dovedit a fi echilibrată însă doar în prima repriză. Fără rezerve şi în lipsa mai multor jucători de bază, Lucefărul a fost umilită de Unirea, noua campioană a judeţului Satu Mare.

Imi Nagy avea să anunţe deschiderea scorului după şutul în bară trimis în minutul 30. Două minute mai târziu, acelaşi atacant a scăpat pe dreapta, a trecut lejer de Mandi după care, din careu a trimis pe jos la colţul lung, în bară, iar de data aceasta mingea a intrat în poartă. Prima repriză s-a încheiat cu un singur gol.

Gabi Cadar a închis practic meciul în prima parte a reprizei secunde. A prins două şuturi bune de la 16 (min. 56), respectiv 20 de metri (min. 58) şi a făcut 3-0 pentru Unirea. În continuare gazdele nu s-au oprit, au atacat şi au mai marcat prin Maxim (min. 60, 72), Mandi (autogol, min. 70), Imi Nagy (min. 78). Luceafărul a înscris golul de onoare prin Bob (min. 62). Unirea Tăşnad – Luceafărul Decebal s-a încheiat 7-1.

Tăşnad: Cherecheş – Moş, Silaghi, Maxim, Cadar, Schnellenperger, Nagy, Vădan, Bălău, Hodas, Bakai. Rezerve: Rus, M. Bolba, Panc, Creţ, Holczberger, Maşlinca, R. Bolba. Antrenori: Marius Botan şi Bogdănel Moise.

Decebal: Gherman – Pintye, Mandi, David, S. Pop, Fechete, Gulya, Bob, P. Pop, Cireap, Rareş. Antrenor: Cristi Popa.

Sărbătoare la ridicarea trofeului

În faţa câtorva sute de suporteri prezenţi, Unirea Tăşnad a ridicat sâmbătă titlul judeţean la fotbal, după o pauză de 36 ani. La festivitatea de premiere au fost prezenţi din partea AJF Satu Mare, Ştefan Szilagyi, Zoltan Pataki, Ionel Borz şi Bogdan Brudaşca. S-au oferit medalii, frumoase tricouri pentru campioni. Un premiu special l-a primit Gabi Cădar, golgheterul sezonului în Liga IV Elite cu 30 de reuşite. După care căpitanul Schnellenperger a ridicat cupa spre bucuria celor prezenţi în tribună.

“Ne bucurăm enorm, a fost o muncă grea începută anul trecut. Nu ne-am gândit că o să terminăm la o diferenţă aşa mare. Ne bucurăm pentru acest trofeu, dar ne mai aşteaptă barajul pentru care trebuie să tragem tare. Mar avem şi Cupa României pe care vrem să o aducem la Tăşnad”, spune Marius Botan.

“Fericirea este maximă la noi, o bucurie enormă. Toată lumea respiră fotbal în ultimul timp la Tăşnad, este o performanţă notabilă pentru sportul local. Am impus seriozitate din prima etapă şi am schimbat obiectivul în pauza competiţională. Cred că arătăm bine ca şi echipă. Urmează să abordăm cele două meciuri de baraj. Ne dorim promovarea în Liga 3. Vom aborda barajul cu ambiţie şi seriozitate pentru că putem scrie o mică pagină în istoria sportului tăşnădean cu o promovare în Liga 3”, declară Zsido Lorant, preşedintele de la Unirea Tăşnad.

Tăşnad joacă cu Dumbrava Gîlgău

Campioana judeţului Satu Mare va juca la barajul de promovare în Liga 3 contra campioanei din judeţul Sălaj. Cea din urmă s-a decis chiar în ultima etapă desfăşurată în weekend. Înaintea ultimei etape, Unriea Mirşid şi Dumbrava Gîlgău aveau acelaşi număr de puncte în campionat. După un meci nebun, Dumbrava Gîlgău s-a impus cu 4-3 şi va juca la baraj împotriva tăşnădenilor.

Manşa tur este programată la Tăşnad pe 17 iunie, de la ora 18:00, iar manşa retur pe 24 iunie de la ora 17:30.