Unirea Tășnad a remizat cu Luceafărul Oradea

Într-un meci amical jucat în deplasare

La Sânmartin s-a jucat sâmbătă meciul amical dintre Luceafărul Oradea și Unirea Tășnad. Sătmărenii au făcut față unei echipe din eșalonul al doilea și se întorc acasă cu o remiză.

La echipa bihoreană au jucat și ex-sătmăreni precum Oros, Lukacs, Vasile Pop și Ludușan. Cel din urmă chiar a deschis scorul. Ludușan a prins un șut de senzație de la aproximativ 25 de metri. Mingea s-a dus puternic spre vinclul drept, Gorbe a fost pe fază însă n-a putut să respingă și s-a făcut 1-0 pentru Luceafărul (min. 20). La aproximativ 20 de minute de la startul reprizei secunde, echipa lui Cristi Popa a reușit să egaleze. Cosmin Anton bate la prima bară un corner de pe stânga, de unde Cornel Ene se înalță și trimite mingea cu capul sub transversală. A fost golul care a stabilit și rezultatul final: Luceafărul Oradea – Unirea Tășnad 1-1 (1-0).

”Un meci bun de verificare, un rezultat bun contra unei echipe din Liga 2. Am avut ocazii, băieții sunt motivați și consider că suntem pe drumul cel bun”, ne-a declarat Cristi Popa.

Unirea Tășnad: Gorbe – Palinceac, Varga, Vădan, Parnău, Cubaș, Anton, Stanciu, Ciul, Cocian, Szekely. Au mai intrat: Ene, Bălău, L. Vincze, D. Vincze, Smikal, R. Pop, Bolba, R. Silaghi. Antrenor: Cristi Popa și Ovidiu Suciu.

Cantonament la Călinești Oaș

Unirea Tășnad intră de luni în cantonament la Călinești Oaș, la baza sportivă a Liceului cu Program Sportiv Satu Mare. Din 30 iulie și până pe 6 august, sătmărenii vor face o pregătire centralizată. Dar sunt programate și două meciuri.

Crasna Moftinu Mic – Unirea Tășnad se va juca miercuri, 1 august, de la ora 17:30. Face parte din primul tur al Cupei României, faza județeană.

Apoi, Unirea Tășnad va juca un amical în deplasare cu CS Minaur Baia Mare, nou-promovată în Liga 3.