Ungaria se califică “en-fanfare” în optimi, de pe primul loc din Grupa F

După ce a remizat, scor 3-3 (1-1), cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo

ungariaGrupa F ne-a programat miercuri seară un meci incendiar. Chiar dacă era calificată deja în optimi, Ungaria ne-a demonstrat că nu întâmplător s-a comportat exemplar în primele două partide. Și ca un punct de reper, echipa maghiară valorează 27 milioane de euro, în vreme ce lotul portughez depășește 320 de milioane de euro.

În ultimul meci al grupei s-a aflat față în față cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo pe care a ținut-o în șah de la început și până la sfârșit. La Lyon am avut parte de un meci în care s-au înscris șase goluri. Însă de fiecare dată Ungaria a condus.

Tabela avea să fie modificată încă din minutul 19. Ungaria a intrat în avantaj după ce Gera a trimis un șut imparabil de la 17 metri de poarta lui Patricio. Până la finalul primei reprize, Portugalia a căutat egalarea, s-a văzut prin câteva șuturi slabe, pe lângă poartă, expediate de Ronaldo. Dar în minutul 42, Nani a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă după o pasă senzațională dată de Ronaldo. Remiză la pauză, mai mult goluri în repriza secundă.

O parte a doua în care Ungaria a debutat neașteptat de bine. Căpitanul Dzsudzsak a reușit să majoreze scorul cu un gol din lovitură liberă. E drept, mingea a fost ușor deviata, dar s-a făcut 2-1. Nu trec decât trei minute că tabela arată din nou scor egal. Ronaldo a spart gheața la Euro 2016 și a marcat un gol spectaculos cu călcâiul. Portughezul a intrat în istorie fiind singurul jucător care reușește să marcheze la patru Europene consecutive. Maghiarii nu au cedat și au revenit din nou în avantaj în minutul 55. Dzsudzsak a făcut dubla cu un șut de la marginea careului de 16 metri. Șutul a fost deviat de fundașii portughezi. Scorul final avea să fie stabilit de același Ronaldo care a făcut la rându-i dubla cu o lovitură de cap (min. 63). Până la final, posesia le-a aparținut lusitanilor, dar parcă ambele echipe erau deja mulțumite cu biletele optimilor în posesie. Ungaria a câștigat așadar grupa, Islanda a terminat pe locul 2 după ce a învins miercuri Austria cu 2-1, iar pe locul 3 a terminat Portugalia, calificată și ea în optimi.

Ungaria: Kiraly – Lang, Juhasz, Guzmics, Korhut – Gera (Bese 46′), Pinter – Dzsudzsak, Elek, Lovrencsics (Stieber 83′) – Szalai (Nemeth 71′). Selecţioner: Bernd Storck.
Portugalia: Patricio – Vieirinha, Pepe, Carvalho, Eliseu – Mario, Carvalho, Moutinho (Sanches 46′) – A. Gomes (Quaresma 61′), C. Ronaldo, Nani (Danilo 81′). Selecţioner: Fernando Santos.