Trei medalii sătmărene la C.N. al LPS-urilor şi CSS-urilor la şah

La Târgu Mureş s-a desfăşurat în perioada 12-14 mai Campionatul Naţional al LPS-urilor şi CSS-urilor la şah. Competiţia individuală a strâns fete şi băieţi sub 18 ani, iar cluburile participante au fost: LPS Satu Mare, CSS1 Timişoara, CSS Cluj-Napoca, CSS Târgu Mureş, CSS Odorheiu Secuiesc. LPS-ul sătmărean a reuşit să întoarcă acasă cu trei medalii din totalul de şase puse la bătaie.

La feminin s-au prezentat 11 şahiste, iar Larisa Covrig (13 ani), a câştigat foarte convingător, cu 6,5 din 7 partide. Este o sportivă de viitor care de curând a încheiat pe locul 6 Campionatul Mondial Şcolar. Rezultate meritorii au avut şi Ioana Luca – locul 4, Hejja Irisz (12 ani) – locul 6.

La masculin au fost 12 participanţi, iar Alin Angheluş (15 ani) a terminat pe locul 2, deşi era cotat iniţial cu a 6-a şansă. David Ilonczai (16) a obţinut medalia de bronz, fiind singurul care a remizat cu ocupantul primului loc.

“Pentru că în aceeaşi perioadă a avut loc etapa naţională a ONSS la şah, ne-au lipsit sportivii cei mai experimentaţi, fiind nevoiţi să trimitem trupa mai tânără. Chiar şi aşa, Satu Mare a reuşit să cucerească jumătate din medaliile puse în joc”, ne-a spus profesorul Cătălin Ardelean.