Trei medalii pentru judoka la Cupa Europei de seniori

Iar CS Unio a cucerit 13 medalii la două concursuri în România

judoBelgradul (Serbia) a găzduit sâmbătă și duminică Cupa Europei la judo seniori, o competiție la care au participat sute de sportivi de pe continentul nostru, din 25 de țări. Printre ei s-au aflat și români, dar și sportivi de la CSM Satu Mare, cei care au obținut rezultate de excepție. Vorbim aici de trei medalii prețioase.

Cea mai bună performanță i-a aparținut lui Cristian Bodârlău, sportivul de la CSM care la 81 de kilograme a cucerit medalia de aur. Bodârlău a câștigat grupa C, iar în semifinale l-a învins pe Miroljub Ivezici din Serbia. În ultimul act a trecut de rusul Dimitri Zuev, astfel că a cucerit Cupa Europei și medalia de aur. La aceeași categorie, Marian Halas a obținut medalia de bronz. A fost învins în turul 3 al grupei B, dar în recalificări a trecut de doi adversari maghiari, iar pentru medalia de bronz a câștigat meciul cu sârbul Miroljub Ivezici, cel care a fost eliminat în semifinale de Bodârlău. Iată, o categorie extrem de disputată la care au fost înscriși 40 de sportivi.

Medalie de bronz a cucerit și Lorand Samel (CS Unio – CSM) la categoria de 100 kg. În lupta pentru această medalie l-a învins pe românul Valentin Radu. La această categorie au fost 17 participanți. Cristian Sereș (CS Unio – CSM) a luptat la categoria de 60 de kilograme, unde a terminat pe locul 5 din totalul de 19. De la CSM au mai participat Remus Lazea (66 kg) și Eduard Nicolaescu (73 kg). Sportivii de la CSM Satu Mare sunt antrenați de către Vasile Fușle, iar Lorand Samel și Cristian Sereș de Mihaly Terely.

În total, România a reușit să obțină la această competiție 8 medalii dintre care 4 de aur, una de argint și 3 de bronz.

În clasamentul țărilor, România a terminat pe primul loc, având cele mai multe locuri 1. Pe locul secund s-a aflat Croația cu trei medalii de aur, iar pe locul 3 Serbia cu două medalii de aur, trei de argint și 7 de bronz.

CS Unio a cucerit 13 medalii

Tot la final de săptămână, judoka de la CS Unio Satu Mare a participat la două concursuri. Sâmbătă, la “Cupa Aradului”, sportivii antrenați de Mihaly Terely și Doina Czerlau, au cucerit 7 medalii într-o competiție cu participare internațională din Cehia, Slovacia și Polonia. La acest concurs, CS Unio a luat și locul 2 pe echipe. Rezultate:
– Under 12: locul 1 – Dominic Stan (38kg), locul 2 – Cris Felber (38kg), Sergiu Oprea (50kg), locul 3 – Raul Oprea (50kg).
– Under 14: locul 1 – Jennifer Czerlau (+52kg), Norbert Domuța (46kg), locul 2 – Atlanta Takacs (44kg).

În Cluj-Napoca a avut loc duminică Cupa Transilvaniei cu participare doar românească. De acolo, CS Unio s-a întors cu 6 medalii după cum urmează:

judo 2
– Under 14: locul 1 – Norbert Domuța (46kg), locul 2 – Jennifer Czerlau (57kg), locul 3 – Atlanta Takacs (44kg), Emanuel Vaida (+60kg).
– Under 16: locul 2 – Sabin Demian (60kg), locul 3 – Mercedes Czerlau (57kg).

Judoka de la CS Unio va participa la sfârșitul săptămânii la finala Campionatului Național U16, U14, U12 de luptă la sol, ne-waza.