Toto Wolff recunoaşte dominanţa lui Max Verstappen în F1

Scris de I. Z., 02 septembrie 2022 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Max Verstappen a defilat pe circuitul de la Spa-Francorchamps săptămâna trecută, după ce a câştigat cursa, deşi a plecat de pe poziţia cu numărul 14. Toto Wolff, şeful Mercedes, a analizat prestaţia echipei sale şi nu a ezitat să îl laude pe pilotul olandez, care s-a distanţat în clasamentul general.

Mercedes a venit pe circuitul din Belgia după ce au avut cel puţin un pilot clasat pe podium în ultimele şase curse, însă rezultatul nu s-a repetat şi la Spa. Hamilton a fost nevoit să abandoneze după o coliziune cu Fernando Alonso, iar George Russell a încheiat cursa pe locul al patrulea, în spatele piloţilor Red Bull şi a lui Carlos Sainz.

Rezultatul echipei din Germania a fost cel mai slab din acest sezon de la cursa din Imola, din punct de vedere al punctelor obţinute la finalul weekend-ului. Wolff a analizat prestaţia echipei sale şi este conştient de dificultăţile pe care Hamilton şi Russell le au în a pilota monopostul.

„Nu cred că putem fi satisfăcuţi cu rezultatul din Belgia. Când te uiţi la Verstappen că este în propria lui ligă, este ceva ce trebuie să aflăm neapărat, cum să îmbunătăţim maşina, distanţa este prea mare.

Cred că aceasta este realitatea. Trebuie să acceptăm că maşina noastră se pilotează foarte greu, nu are ritmul bun pe un singur tur, deci trebuie să ieşim din situaţia asta” – Toto Wolff, conform site-ului oficial Formula 1.

La Spa-Francorchamps, Lewis Hamilton a fost nevoit să abandoneze, iar celălalt pilot Mercedes, George Russell, a terminat pe locul patru.

Următoarea cursă din calendarul sportului cu motor este cea de pe circuitul din Zandvoort, unde va avea loc Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Grand Prix-ul din ţara natală a lui Max Verstappen a revenit în Formula 1 anul trecut, după o pauză de 36 de ani.

În 2021, Max a fost cel care s-a impus la Zandvoort, urmat de Lewis Hamilton şi de Valtteri Bottas.

Wolff speră la un rezultat mai bun weekend-ul trecut, însă recunoaşte că ar trebui să fie mult mai echilibrat.

„Nu a fost deloc grozavă prestaţia din partea noastră în acest weekend, deci sper că un circuit precum Zandvoort ni se potriveşte mai bine, sper să fim mai competitivi, dar nu trebuie să ne aflăm între depresie şi manie. Astăzi am avea toate motivele să fim supăraţi, iar în Ungaria ne gândeam ‘Da, absolut, o să câştigăm o cursă’, deci nu vom renunţa niciodată.”
Grand Prix-ul Ţărilor de Jos va avea loc în weekend-ul 2-4 septembrie.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517