Tony Kanaloș a marcat două goluri pentru România

În meciul contra FC Brașov U17, în stagiul de pregătire de la Tărlungeni

kanalosLPS Satu Mare are un jucător de fotbal care se dovedește a fi extrem de eficient pentru naționala României Under 17. Convocat în urmă cu câteva săptămâni, de către selecționerul Bogdan Vintilă, Tony Kanaloș a făcut joi un meci foarte bun.

Reprezentativa Under 17 se află zilele acestea într-un stagiu la Tărlungeni, prin care se pregătesc pentru Turul de Elită, decisiv pentru calificarea la Euro 2015. Echipa țării a evoluat la Brașov cu FC U17 din localitate. S-au folosit două formule pentru cele două reprize, pentru a juca toți cei 26 de “triocolori” din cantonament. Mijlocașul, Tony Kanalos, a intrat în echipă din repriza a doua, din minutul 46, la scorul de 1-1. A reușit să marcheze chiar în primele minute, ducându-și echipa în avantaj. Brașovul a egalat, după care Petre i-a readus în avantaj pe “tricolori”. Ultimul gol al meciului i-a aparținut lui Tony Kanaloș, astfel că s-a terminat 4-2.

Imediat după meci, l-am contactat pe antrenorul sătmăreanului de la LPS. Dacian Nastai s-a bucurat să afle această veste. “Kanaloș este un jucător foarte bun. Îmi doresc să marcheze și în meciurile oficiale”, ne transmite Nastai.

Amintim și că în urmă cu câteva zile, cu sătmăreanul pe teren din repriza a doua, România a revenit cu FC Brașov U18, de la 0-4 (la pauză), la 6-5.