Tenismenul Andrei Mărcuș, la al 16-lea succes din carieră

La Bistrița s-a desfășurat zilele trecute un turneu la tenis de câmp dedicat categoriilor de vârstă de 10, 12, 14 și 16 ani, doar simplu. La Cupa Tub Integral am avut și sătmăreni fruntași.

Cel mai bun loc l-a obținut tânărul Andrei Mărcuș, un tenismen despre care am mai scris după rezultatele excelente pe care le-a înregistrat în trecut.

În vârstă de 10 ani, Andrei a cucerit luni al 16-lea titlu din scurta sa carieră de un an și puține luni. La simplu 10 ani s-au înscris în total 7 sportivi. S-a jucat după sistemul fiecare cu fiecare, iar sătmăreanul (fără set pierdut!) a învins tenismeni din Câmpia Turzii, Târgu Mureș, Bistrița și Cluj-Napoca, astfel că a terminat pe locul 1.

Andrei Mărcuș este antrenat de Mihai Vasile din Alexandria, iar acum se pregătește pentru Campionatele Naționale din luna iunie.

“Îi mulțumim primarului Radu Iancu din Medieșu Aurit. A fost singurul care ne-a sprijinit și care ne-a oferit un loc unde să facem antrenamente. Am fost refuzați în diferite săli, de privați. E greu”, ne-a declarat Ilie Mărcuș, bunicul lui Andrei și omul care se ocupă de tânărul tenismen sătmărean.

Tot la Bistrița, sătmăreanca Claudia Cădar a terminat pe locul 3 la turneul 12 ani feminin, fiind la prima sa clasare pe podium.