Tășnad câștigă cu Orașu Nou, după un derby cu incidente (Video, foto)

Un suporter a sărit să-l lovească pe arbitrul Szabolcs Kovacs

Suporterul intrat pe teren după ce s-a dictat penalty

Primele două locuri din Liga a IV-a Elite și-au dat duminică întâlnire în cadrul etapei a 14-a a sezonului. Talna Orașu Nou a primit vizita Unirii Tășnad, liderul campionatului. Meciul s-a dovedit a fi unul de calitate, ajutat și de vremea frumoasă și de terenul impecabil de la Orașu Nou. Din păcate s-au înregistrat și incidente pe final de partidă.

În jur de 500 de spectatori a avut derby-ul etapei. Pe lângă localnici, în tribuna din Orașu Nou a ajuns și o galerie tășnădeană formată din aproximativ 100 de persoane. În spiritul fair-play-ului, totul a decurs normal (până la final). Ambele echipe au avut parte de susținere din tribună și de pe margini. Întreg jocul s-a derulat sub forma echilibrului. Oaspeții aveau să deschidă scorul la jumătatea primei reprize. După ce a bătut scurt un corner, mingea i-a revenit lui Cadar. Din unghi, de la marginea careului, golgheterul Tășnadului a expediat în forță un șut. Mingea s-a dus la colțul lung, direct în vinclu (min. 21). Avea să fie singurul gol al primei părți.

Gazdele au ieșit mai motivate de la vestiare. După un joc de posesie a venit și golul egalizator. Talna primește o lovitură liberă de pe dreapta, Jakkel bate în careu, respinge portarul Cherecheș însă până la Șoproni cel care din 8 metri restabilește egalitatea cu capul (min. 68). Tășnad a înregistrat apoi o transversală a lui Cadar, din lovitură liberă de la 20 metri (min. 74), iar Bolba, din 4 metri a trimis peste poartă (min. 86).

A venit minutul 90 când centralul Szabolcs Kovacs a arătat punctul cu var. Bolba a pătruns în careu, după care a fost împins de C. Erdei. Câteva minute mai târziu, Unirea Tășnad a transformat lovitura de la 11 metri prin Vădan și a câștigat meciul cu 2-1. Spunem câteva minute mai târziu pentru că jocul a fost oprit după ce un suporter al gazdelor a intrat pe teren, nemulțumit de decizia arbitrului. Acesta a fost greu de stăpânit, în cele din urmă a fost scos de pe teren de doi jucători ai Talnei. Dar suporterul s-a îndreptat spre vestiare și a așteptat fluierul final al meciului. Odată încheiată partida, suporterul a șprintat spre Szabolcs Kovacs și a sărit să-l lovească. Centralul meciului a avut reflexul să se dea la o parte, iar suporterul a căzut pe teren. Apoi oficialii au ajuns cu greu la vestiare după care lucrurile s-au liniștit. Clubul organizator ar putea fi sancționat sau avertizat de Comisia de Disciplină AJF, pentru deficiențe organizatorice.

Faza loviturii de la 11 metri:

Suporter după ce a încercat să-l lovească pe Szabolcs Kovacs:

Talna Orașu Nou: Miclea – Jakkel, Demian, Fazecaș, Homorozan, Soproni, Balint, Goja, S. Erdei, Filip, C. Erdei. Rezerve: M. Erdei, Bute, Bere, D. Varga, Istvanfi, Crainic. A. Erdei. Antrenor: Lucian Homorozan.

Unirea Tășnad: Cherecheș – Vădan, Moș, Bălău, Hodas, Maxim, Schnellenperger (cpt.), R. Silaghi, Banai, Z. Nagy, Cadar. Rezerve: Bencze, Bolba, Holtzberger, Panc, Rus, Creț, Locsz. Antrenor: Marius Botan.

Vă lăsăm cu rezultatele înregistrate în fotbalul județean, după care o galerie foto de la meciul Orașu Nou – Tășnad.