Surprize în Liga a IV-a “Elite”

Olimpia II pierde la Beltiug, Micula este egală cu Orașu Nou

liga4Sâmbătă și duminică s-a consumat runda a 15-a din cadrul Ligii a IV-a “Elite”. Surprinzător, n-am avut meciuri amânate. Dar, am avut surprize.

Cea mai interesantă ar fi cea de la Beltiug. Șiința a reușit să câștige meciul cu Olimpia II cu scorul de 3-2. Asta chiar dacă băieții antrenați de Mircea Bolba și Cristi Popa au condus cu 2-0. Echipa a II-a Olimpiei a căzut pe locul 4 în clasament și mai are șanse mici să ajungă pe prima treaptă a podiumului, așa cum se dorește.

Talna Orașu Nou s-a împiedicat duminică în Micula acolo unde a terminat la egalitate cu Turul lui Milu Petric. Băieții antrenorului Lucian Homorozan puteau să câștige trei puncte după această deplasare însă Sorin Pătcaș a egalat în ultimele minute de joc, scor final 2-2.

Liderul și cel mai probabil viitoarea campioană a județului, a întâmpinat probleme pe terenul din Dorolț. Chiar și așa, Someșul Oar a câștigat la limită cu 2-1 în fața Recoltei. Oarul a condus la un moment dat cu 2-0 prin golul lui Kirner și autogolul lui Mandi. Dorolț a înscris golul de onoare în minutul 75. Someșul Oar are 11 puncte avans față de următoarele clasate și pare tot mai “greu de ucis”.

Datorită victoriilor, Cămin și Tășnad au făcut schimb de locuri cu Doba, respectiv Botiz.

Scorul etapei vine de la Vetiș. Acolo, echipa locală s-a văzut învinsă cu 1-7 de către Luceafărul Decebal. Au marcat pentru echipa antrenată de Cosmin Iuhas: Marinaș (2), Lihet (2), Ilban, Godje și Toma.