SUA conduce în clasamentul medaliilor de la Rio 2016

România rămâne cu patru medalii după 11 zile

rioOlimpiada de la Rio se apropie cu pași repezi de final, iar românii sunt tot mai puțini în competiții. Marți, în ziua a 11-a, am avut reprezentanți la gimnastică atistică, lupte și atletism. Dar nimic notabil, România rămâne în continuare cu patru medalii, printre care un singur titlu olimpic cucerit în urmă cu o săptămână de echipa de spadă feminin.

Rezultatele românilor de marți:
• Gimnastica artistică: paralele, Andrei Muntean a ocupat locul 6 – cu 15.600 puncte.
• Lupte: greco-romane, 98 kg – Alin Alexuc-Ciurariu, în meciul pentru bronz a pierdut cu 0-4 în fața turcului Cenk Ildem, după ce în recalificări a câștigat cu 3-0 în fața italianului Daigoro Timoncini, în sferturile de finală a pierdut cu 0-8 în fața armeanului Artur Aleksanyan, iar în optimi l-a învins cu 3-2, pe egipteanul Elsaid Moustafa Hamdy Abdelwahab.
• Lupte: greco-romane, 66 kg – Ion Panait, în calificări a fost învins, cu 2-4, de rusul Islam-Beka Albiev.
• Atletism: lungime, Alina Rotaru – a sărit 6.40 m, nu s-a calificat în finală.

Jamaica, la primul titlu olimpic la 110 m garduri

Proba de 110 m garduri a fost câștigată marți de jamaicanul Omar McLeod, cu timpul 13sec.05/100. În vârstă de 26 de ani a adus primul titlu olimpic în această probă pentru Jamaica.

După 11 zile, SUA conduce în clasamentul medaliilor de la Rio, iar România a coborât pe locul 42. SUA are 28 de medalii de aur, 28 de argint, 28 de bronz, urmată de Marea Britanie (19-19-11), China (17-15-18). Ungaria se află pe locul 12 (6-3-4). 75 de țări au cucerit măcar o medalie la Rio.