Steaua învinsa, dar calificata, 2-3 cu Trencin

Esec neasteptat, dupa o evolutie mediocra, a echipei Steaua in fata slovacilor de la Trencin, scor 2-3, in mansa a doua a turului II preliminar al Ligii Campionilor. O infrangere rusionoasa, dar care poate aduce bani echipei din Ghencea. Asta pentru ca, invingatoare in prima mansa cu 2-0, Steaua s-a calificat in turul III si in felul acesta poate accede in grupele Ligii Campionilor.

steauaDar nu si daca va juca la fel precum in dubla mansa cu Trencin. Cel putin miercuri, cu exceptia a 15 minute din debutul reprizei secunde, Steaua a avut o evolutie execrabila, comparabila cu a unei echipe de Divizia B. Iar in turul III pe Steaua o asteapta Partizan Belgrad, o echipa incomparabil mai buna decat Trencin. In plus, sarbii sunt luptatori admirabili care nu cedeaza cu una cu doua.

Revenind la meciul de miercuri, trebuie precizat ca apararea Stelei s-a clatinat serios la fiecare atac al oaspetilor. Iar pe partea dreapta a apararii, unde titular a fost Papp, a fost un adevarat bulevard pe care s-a putut circula intr-un singur sens, spre poarta Stelei. Dealtfel, de acolo au pornit toate cele trei goluri incasate de Cojocaru.

Dar iata cum s-au marcat cele 5 goluri
– minutul 13, 0-1< Jairo a patruns în partea stangă, pe langa Papp, a centrat in careu si Wesley a inscris cu latul din 4 metri.
– minutul 21 0-2, Jairo a trecut din nou de Papp pe partea stanga si Bero a inscris cu un sut de la 7 metri.
– minutul 57, 1-2, Muniru a inscris cu un şut puternic, sub transversala, de la 25 de metri.
– minutul 60, 2-2, Tade a transformat cu noroc o lovitura de la 11 metri, acordata după un fault asupra lui Hamroun.
– minutul 85, 2-3, Jairo a centrat din stânga şi Wesley a înscris cu capul de la 6 metri.

Steaua Cojocaru – Papp, Varela (Râpă ’35), Toşca, Guilherme – Breeveld, Muniru – Ad. Popa, Stanciu (Hamroun ’19), Chipciu – Tade (Tahar ’82).