Steaua București s-a așezat în fotoliul de lider al Ligii I

După victoria cu Pandurii și remiza dinamoviștilor cu Gaz Metan

steauaEtapa a 6-a din Liga I de fotbal a debutat vineri odată cu meciul Concordia Chiajna CSM Iași. Un meci care s-a terminat cu o remiză albă și după care a urmat Dinamo – Gaz Metan Mediaș. “Câinii” porneau clar favoriți, dar cum în fotbal apar surprize, medieșienii au smuls un punct în deplasare.

Valentin Lazăr a deschis scorul în minutul 14, iar Gaz Metan a egalat prin A. Lullaku înainte de pauză (min. 40). Cum până la sfârșit nu s-a mai marcat, dinamoviștii au început să se gândească că vor pierde primul loc din campionat. Primul meci de sâmbătă a pus față în față echipele ACS Poli Timișoara și CFR Cluj. După un joc surprinzător de bun, gazdele au reușit să câștige un punct pe teren propriu. Dar ocaziile avute în partea secundă le puteau aduce bănățenilor toate cele trei puncte puse în joc. Gabriel Cânu a deschis scorul pentru Timișoara (min. 36), iar Cristi Bud a stabilit scorul final, de 1-1, în minutul 71.

După primele trei remize din etapa a 6-a, a venit și prima victorie. Aceasta a fost obținută de Steaua București, la Severin contra echipei Pandurii Târgu Jiu. Considerat derby-ul rundei, echipa lui Laurențiu Reghecampf a dominat partida și a reușit să se impună la limită, scor 1-0. Singurul gol a fost marcat în minutul 69 de Boldrin. Acesta a executat impecabil o lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la aproximativ 20 de metri. Cu această victorie, Steaua s-a așezat în fotoliul de lider al Ligii I. Are 13 puncte, cu unul mai mult decât Dinamo București. Dar steliștii au și un meci mai puțin disputat. Restanța cu Poli Iași, din prima etapă, o vor disputa miercuri, 31 august, de la ora 21.00.

Pandurii: Lazar – Pleașcă, Pițian, Vasijevici, Grecu – Mrzljak (Răuță min. 83), Obodo – Voiculeț, Sânmărtean (Munteanu 82), Herea (V. Alexandru min. 83) – Țucudean.
Steaua: Niță – Enache, Tamaș, Mitrea, Momcilovici – Achim (Bourceanu min. 46), Boldrin (O. Popescu min. 73) – Ad. Popa, Stanciu (cpt), De Amorim (Hamroun min. 46) – Fl. Tănase.

“A fost un meci greu. Pentru noi este o perioadă foarte grea. Nu este vorba de oboseală, chiar dacă am plecat de marți de acasă și mai ajungem duminică. Este foarte greu să joci împotriva unor echipe care nu se deschid. În prima repriză nu am avut soluții pentru că am făcut foarte multe atingeri. Mai avem de lucrat, important este că am câștigat cele trei puncte. Noi sperăm să câștigăm fiecare meci și să rămânem pe primul loc până la final”, a declarat Laurențiu Reghecampf, la Digi Sport.

“A venit acea execuţie şi pe fondul greşelii portarului nostru. Cu Steaua dacă ai 3-4 ocazii să marchezi şi nu o faci, e greu să scoţi un rezultat de egalitate. Cred că am făcut un joc bun. Trebuie să felicit echipa. Am stat bine pe teren. Am avut câteva contraatacuri şi câteva situaţii bune de a marca. Am avut în ultimele secunde am avut ocazia de a egala. Poate am fi meritat un rezultat de egalitate. Am întâlnit echipa cea mai valoroasă, care adună în fiecare an cei mai buni jucători din ţară. În prima repriză, am avut cea mai mare ocazie de gol. Ar fi fost altceva dacă am fi reuşit să înscriem noi primii. M-aş fi bucurat şi cu un rezultat de egalitate, rămâneam neînvinşi”, a spus Petre Grigoraş, antrenorul de la Pandurii.

Etapa a 6-a din primul campionat de fotbal al țării se va încheia luni, odată cu meciul FC Botoșani – ASA Tg. Mureș (21.00). Duminică seara se joacă CSU Craiova – FC Viitorul (18.00) și Astra Giurgiu – FC Voluntari (21.00).