Acasa

Someșul Oar este campioană de toamnă în Satu Mare

În penultima etapă, Talna Orașu Nou – Luceafărul Decebal 3-3 (3-1)

liga4Mai avem o singură etapă după care se va trage cortina peste fotbalul județean. După penultima etapă desfășurată sâmbătă și duminică, s-a stabilit și campioana de toamnă din Liga a IV-a “Elite”. Someșul Oar nu mai poate fi ajunsă, având șase puncte avans față de Talna Orașu Nou.

Derby-ul rundei a 12-a s-a consumat duminică în Orașu Nou, acolo unde Talna a primit vizita locului 3, Luceafărul Decebal. Un joc antrenant cu multe goluri, dar care s-a terminat la egalitate. Echipa antrenorului Dacian Nastai nu a știut să-și coserve avantajul și a pierdut două puncte prețioase, după ce a condus cu scorul de 3-1. Gazdele au deschis scorul prin Patrik Pop după o greșeală a portarului oaspete, cel care i-a respins în față atacantului de la Talna. S-a făcut 2-0 după golul marcat de Istvanfi (min. 28). Găvruș a redus din handicap printr-un șut de la marginea careului (2-1, min. 33), iar Ghiriti a stabilit scorul la pauză de 3-1 (min. 40). În repriza secundă am avut două goluri, marcate de Luceafărul prin Godje (min. 79) și Ciocotișan (min. 82).

Turul de campionat s-a terminat pentru Talna. Momentan ocupă locul 2, însă având în vedere că în ultima etapă stă, aceasta ar putea fi depășită de Decebal, cea care va juca vineri cu “lanterna roșie”. Să nu uităm și faptul că Olimpia II are trei restanțe și matematic ar putea urca pe podium dacă le va disputa zilele acestea.

– Orașu Nou: Șofran – Marton (Kovacs 90+2), Smuczer, Cseh, Ghiriti, Homorozan, M. Pop, S. Erdei, P. Pop, M. Erdei (Istvanfi 18′), Cozma. Antrenor: Dacian Nastai.
– Decebal: Cionca (Olaru 46′) – Caroșan (Ciocotișan 29′, Chiriloaia 90′), Godje, Dănilă, O. Glodeanu, Lihet, Găvruș, Potra, Tasi (Pura 63′), A. Glodean, Dumitru (S. Pop 49′). Antrenor: Cosmin Iuhas.

Picture 1

Etapa viitoare (14-15 noiembrie): Decebal – Ardud, Botiz – Micula, Oar – Vetiș, Olimpia II – Tășnad, Doba – Dorolț, Cămin – Beltiug, Orașu Nou stă.