Someșul Oar, campioana absolută a județului Satu Mare (Galerie foto)

După ce a câștigat finala Ligii a IV-a cu Victoria Apa, scor 2-1 (1-1)

oarStadionul Olimpia găzduit în 7 iunie cele două finale ale Ligii a IV-a. Someșul Oar a reușit să se impună la seniori, iar AS Livada are cei mai buni juniori.

După 7 ani de așteptare, Someșul Oar a pus mâna pe trofeul județului acordat de Asociația Județeană de Fotbal Satu Mare. Sâmbătă a fost finala cu numărul patru a Someșului, însă a fost prima câștigată. Câștigătoarea Seriei B a întâlnit câștigătoarea Seriei A, pe Victoria Apa. Oarul a pus stăpânire pe joc încă din primele minute, și-a creat mai multe ocazii de gol, prin Cădar (min. 9), Tripon (min. 18). S-a putut observa că formează o echipă mai bine pregătită fizic, aspect care și-a spus cuvântul în acest meci. Primul gol a venit în minutul 20. Tripon a transformat un penalty ducându-și echipa la un gol avantaj. Practic, la prima fază mai periculoasă, Apa a restabilit egalitate în minutul 36 prin golul marcat de Raul Ritli. 1-1 avea să fie și scorul pauzei. În cea de-a doua parte Oarul s-a aflat din nou la conducere, Puți i-a centrat perfect lui Nagy care a trimis mingea în plasa porții lui Ștețca. 2-1 pentru Someșul Oar avea să fie și scorul final al partidei. Echipe:

– Someșul Oar: Dobrai – D. Botoș (Sălăgeanu ’76), Glodean (Mezei ’86), Silaghi, Matei, M. Pop, A. Botoș (Berci ’70), Puți, Cădar (Pintye ’90+), Nagy (Kirner ’89), Tripon. Antrenor: Alex Botoș,
– Victoria Apa: Ștețca – Iațu, Timoc, Raț, Bordac, Grigorie (Moraru ’57), Szilagyi (Tulici ’46 – Demeter ’90), R. Ritli, Talpoș (Mihovici ’63), Szekely, Farcaș. Antrenor: Zoltan Ritli.

Dacă e să privim peste meciurile disputate în acest sezon în Liga a IV-a, Someșul Oar arată a fi de departe cea mai bună echipă a județului. A bifat în Seria B 26 de victorii, un egal și 3 înfrângeri, este echipa care a marcat cele mai multe goluri în cele 31 de meciuri (164, medie de 5.2 pe meci), și formația care a primit cele mai puține goluri (28). Someșul Oar este și echipa care va juca finala Cupei României – faza județeană, împotriva celor de la Olimpia II.

Una peste alta, din câte ne-a declarat președintele Zsolt Maiorciac, se dorește promovarea în Liga a III-a. Meciul de baraj îl va juca împotriva campioanei din județul Maramureș, Sighetu Marmației. Barajul se va disputa într-o singură manșă, în județul Sălaj, în 21 iunie, de la ora 18.00.

AS Livada – Voința Doba 3-0 (3-0)

junioriÎnaintea seniorilor, pe stadionul Olimpia s-a jucat finala juniorilor (sub 18 ani) din Liga a IV-a. Față în față s-au aflat AS Livada și Voința Doba. La capătul primelor 45 de minute, dar și la finalul meciului, scorul arată 3-0 în favoarea echipei AS Livada. Golurile au fost marcate de Balint (‘7, ‘21) și de Szekely (‘31) Primul “11” al celor două echipe:
– AS Livada: A. Mezei – Dobie, Balint, Szekely, Gambra, Sebesi, M. Varga, Vele, Nendre, D. Varga, Korponai.
– Voința Doba: Ananie – Rostas, Leleti, Dan, Helici, Feyes, Ghetina, Lăpușan, Sălăgean, Reschioto, Csocsi.

La final, AJF a premiat echipele și totodată, golgeterii celor două serii, George Lăpușan din Seria A (Voința Doba – 38 de goluri) și Mate Varga din Seria B (Căpleni – 43 de goluri).

În ceea ce o privește pe AS Livada, echipa juniorilor va juca tur-retur, etapa interjudețeană cu campioana din Sălaj, Barcău Nușfalău. Primul meci îl va avea în deplasare în 11 iunie, de la ora 17.00, iar returul în 14 iunie de la aceeași oră.

Bogdan Bîrle, golgeterul Seriei A

Sezonul 2013-2014 s-a încheiat în Liga a IV-a, iar acum ne mai rămân doar rezultatele. Jucătorul care a marcat cele mai multe goluri în cele 30 de etape este Bogdan Bîrle. Atacantul de la Talna Orașu Nou a înscris 44 de goluri, iar sâmbătă, pe stadionul Olimpia a primit titlul de golgeter al Seriei A. Echipa sa a terminat pe locul 2 în serie, fiind formația cea mai ofensivă, cu 129 de reușite în poarta celorlalte echipe. Echipa antrenată de Dacian Nastai a pierdut prima poziție după ce s-a împiedicat acasă cu Victoria Apa.

Bogdan Tripon a marcat 36 de goluri

Jucătorul campioanei județului, Bogdan Tripon, a fost premiat de AJF Satu Mare, ca fiind golgeterul Ligii a IV-a, Seria B. Bogdan a înscris pentru Someșul Oar de 36 de ori plus un gol în finala de sâmbătă. Legat de aceasta “Când joci o finală e ceva special. A fost foarte greu, indiferent de adversar, pentru că orice echipă se mobilizează într-o finală. Cunosc echipa cu care vom juca barajul, am fost în cantonament la Ocna Șugatag cu Sighetu Marmației. Este o echipă solidă care își dorește să promoveze. Va fi încă o finală”, ne-a declarat Bogdan.IMG_3284

IMG_3148 IMG_3160 IMG_3165 IMG_3167 IMG_3172 IMG_3180 IMG_3183 IMG_3185 IMG_3202 IMG_3248 IMG_3263 IMG_3268 IMG_3273 IMG_3298