Someşul Cărăşeu rămâne campioana judeţului Satu Mare

Duminică, în finala Ligii a IV-a de fotbal, Cărăşeu – Oar 3-0 (0-0)

caraseuCâştigătoarele celor două serii din Liga a IV-a Satu Mare, Someşul Cărăşeu şi Someşul Oar, şi-au dat duminică întâlnire în marea finală. Cărăşeu a câştigat cu 3-0 şi rămâne campioana judeţului după ce a câştigat şi finala de anul trecut.

Interesul a fost mare în rândul suporterilor sătmăreni, deoarece în tribunele stadionului Olimpia putem spune cu seninătate că au fost 2.000 de spectatori. Cele două echipe nu au riscat nimic, a fost un meci foarte tacticizat. Primul şut pe poartă a venit abia în minutul 16.

Una peste alta, scorul a fost alb la pauză, însă imediat după aceea s-a dat drumul golurilor. În minutul 48, Maxim de la Cărăşeu dă mingea în careul aglomerat al Oarului, iar acolo Szanto din greşeală a trimis mingea în propria poartă. Golul doi al Cărăşeului a venit în minutul 68, când Boszo i-a pasat-o în careu colegului său Ritli, cel care a trimis în poartă pe lângă portar. Acelaşi Ritli a primit o centrare perfectă la cap în minutul 88, când a stabili şi scorul final: Cărăşeu – Oar 3-0.

Loturile echipelor de duminică:

Cărăşeu: Dobrai – Farcaş, Nichita, Raţ, Giurgiuman, Maxim, Sabou, Timoc, Ritli, Boszo, Berci – Cadar, Negrean, Merce, Birta, Ghetea, Domokos, Socaci. Antrenor: Zoltan Ritli.

Oar: Socaciu – Pintye, Szanto, Sălăgeanu, Saraz, Cecse, Dallos, Puţi, M. Pop, Toth, Tripon – L. Pop, Lauran, Nagy, Lihet, Ile, Fernea. Antrenor: Alex Botos.

Cu această, victorie, Someşul Cărăşeu va merge din nou la barajul de promovare în Liga a III-a. Acolo va întâlni campioana din Cluj, Unirea Jucu, pe 19 iunie, la Zalău.