Someșul Cărășeu este campioana județului la fotbal

După ce a învins cu 2-0 în finala Ligii a IV-a Schwaben Cămin

Somesul Caraseu a invins Schwaben Camin cu 2-0 in finala campionatului

S-a tras cortina și pe sezonul 2011-2012 al Ligii a IV-a, odată cu disputarea finalei, sâmbătă pe stadionul Olimpia. S-au întâlnit câștigătoarele celor două serii, Someșul Cărășeu în seria A și Schwaben Cămin în seria B. Prima echipă s-a impus cu 2-0, după ce a dominat clar partida, de la un capăt la altul, cu puține excepții.

Prima ocazie a aparținut celor din Cămin, Schlakter trimite de la 18 metri o minge după o lovitură liberă puțin pe lângă poarta lui Miclea. În minutul 20 Bozso putea deschide scorul pentru Cărășeu, după o fază încâlcită, portarul Oros a ieșit să îl blocheze pe Merce, mingea ajunge la Bozso care trimite un lob, care trece peste poartă. Negrean trece și el peste deschiderea scorului în minutele 27 și 28. Prima fază importantă s-a petrecut în minutul 31, când Merce este faultat în suprafața de pedeapsă de Czimerman. Atacantul își ia angajamentul să execute și face 1-0 pentru Someșul. Căminul încearcă să riposteze, dar toate fazele se opresc în apropierea careului celor din Cărășeu. Ultima ocazie a aparținut tot Cărășeului, Merce fiind blocat de portarul celor de la Cămin.

În repriza a doua, același Merce și Negrean trec pe lângă golul doi, gol care avea să vină în minutul 60. Alin Merce prinde un șut de la 14 metri  la colțul lung, după un contraatac. Cea mai mare ocazie a Căminului a venit în minutul 65, Hagen trimite cu capul, dar Miclea respinge de pe linia porții. În două minute, omniprezentul Merce și Domokos scapă pe rând cu portarul șvabilor, însă cei doi nu nimeresc ținta. S-a terminat 2-0, Someșul Cărășeu este campioana județului și va întâlni pe 20 iunie, în cadrul barajului pentru Liga a III-a, la Zalău, pe Tricolorul Alparea, campioana Bihorului.
* Cărășeu: D. Miclea – R. Rapoș, Sălăgeanu, I. Rapoș. Kolcsey, Domokos, Negrean (89 C. Miclea), Maxim, Pop, Merce (81 Nistor), Bozso.
* Cămin: Oros – Schvarczkopf (81 Murvai), Sasu, Schlakter, N. Kinczler (44 Tineghe), G. Kinczler, Belenyi, Obiș (76 Reszler), Czimerman, Hagen, Ciocotișan (55 Podină).