Sîncrăian pierde medalia de la Rio

Picture 2Un nou șoc în sportul românesc. Halterofilul Gabriel Sîncrăian, medaliat cu bronz la Rio, a fost depistat pozitiv la controlul antidoping. Halterofilul român, care a concurat la categoria 85 kg a obţinut medalia de bronz cu nou record personal, de plus 20 de kilograme!

Sportivul din Bistriţa a ajuns la şase kilograme de recordul mondial, performanţă cu care a s-a clasat pe locul 3. Imediat după concurs, prestaţia lui Sîncrăian a fost considerată o adevărată surpriză, în condiţiile în care la Europene, în urmă cu o lună, nu reuşise să ridice greutăţile la care a intrat în concurs la Rio, 204 kilograme la stilul aruncat. Vechiul lui record era de 201 kilograme, iar la Jocurile Olimpice a ridicat 217 kilograme.

Conform regulilor CIO, Sîncrăian va pierde medalia de bronz și va fisuspendat pe 1-2 ani.