Simona Halep va juca în sferturi la Australian Open

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat luni dimineață în sferturile de la Australian Open, primul Mare Șlem al anului. Românca a dispus de Elise Mertens în două seturi, scor 6-4, 6-4. Meciul a durat o oră și 36 de minute.

“Să joc din nou în sferturi înseamnă mult pentru mine. Știam că trebuie să rămân concentrată, cu toate că am fost un pic nervoasă în setul 2, dar am fost destul de puternică să câștig. Câteodată o iau un pic razna pe teren, dar știam că trebuie să merg înainte, să nu mă gândesc la altceva”, a spus Simona Halep la final.

În sferturi, Simona Halep va juca cu Anett Kontaveit (31 WTA). Jucătoarea din Estonia a eliminat-o luni pe Iga Swiatek cu 6-7 (4), 7-5, 7-5. Meciul a durat două ore și 42 de minute.

Simona a jucat de două ori până acum cu Anett şi de fiecare dată a obţinut victoria. Ambele meciuri au avut loc în 2017. La Miami a fost 6-3, 6-0, iar la Roma 6-2, 6-4. Prin calificarea în sferturi, românca va urca un loc în topul WTA. Totodată, calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 525.000 de dolari australieni (357.000 de dolari americani) şi cu 430 de puncte WTA.
Ora la care va juca Simona Halep va fi anunțată în cursul zilei de marți. Vă prezentăm duelurile din sferturi la feminin și masculin de la Australian Open.