Simona Halep va juca în semifinale la Wimbledon

A trecut ieri de chinezoaica Shuai Zhang, scor 7-6, 6-1

Calificare spectaculoasă a Simonei Halep în semifinalele turneului de laWimbledon. Tenismena din România, a 7-a favorită la câștigarea acestui turneu, s-a calificat în penultimul act după victoria obținută în fața chinezoaicei Shuai Zhang (50 WTA), 7-6, 6-1.

Începutul de meci a fost însă unul greoi pentru Simona, care a comis multe erori și a fost condusă cu 3-0, 4-1 și pe final cu 5-4 și 6-5. Dar tenismnea noastră a găsit resursele necesare revenirii, a egalat-o la 6 pe Shuai Zhang și s-a impus la tie-break cu 7-4. Setul doi, câștigat de Simona cu 6-1, n-a avut istoric, a fost dominat de la un cap la altul de tensimena noastră care obține astfel calificarea în semifinalele turneului disputat pe iarbă. Partida a durat o oră şi 26 de minute.

Pentru Simona este a doua semifinală de laWimbledon după cea din 2014, când a fost învinsă de canadianca Eugenie Bouchard.

Cu Svitolina pentru un loc în finală

Pentru un loc în marea finală a anului 2019, Simona Halep se va bate cu Elina Svitolina (Ucraina/ cap de serie nr. 8). Ucraineanca a trecut în sferturi, scor 7-5, 6-4, de marea revelație a turneului, Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA).

Semifinala se va disputa jo idupă amiază cu începere de la ora 15:00, ora 16:30.

RUGBY

Lotul României pentru Cupa Mondială

Ediţia 2023 a Campionatului Mondial de Rugby va fi găzduită de Franţa, în perioada 8 septembrie – 28 octombrie. La această competiţie va fi przentă şi naţionala României, ”stejarii” urmând să facă parte din grupa B.